„Człowiek pomiędzy dobrem i złem”
„Człowiek pomiędzy dobrem i złem”, Nello Aprile, Interlibro 1994
Nello Aprile, Profesor Architektury w Rzymie i Neapolu, członek antycznej Akademii Tiberina, jest nie tylko znanym uczonym włoskim, ale przede wszystkim artystą i myślicielem.
Od najwcześniejszych lat malarstwo było jego pasją, ale problemy etyki i estetyki, stałe powiązanie sztuki i ewolucji świata i człowieka – obiektem największej fascynacji i głębokich zainteresowań intelektualnych. Prowadzi ożywioną działalność kulturalną – pisze, urządza wystawy, wygłasza liczne cykle wykładów we Włoszech i Szwajcarii z dziedziny szeroko pojętej wiedzy o Duchu. Temat odpowiedzialności moralnej człowieka, wobec możliwych wyborów pomiędzy Dobrem i Złem, posłużył mu za klucz do odczytania – w znaczeniu duchowym – zachowanych dzieł sztuki, sięgających antycznej cywilizacji perskiej.
Na tle szerokiej panoramy historycznej autor zwraca uwagę na naturę związków, które przebiegają pomiędzy kulturami przedchrześcijańskimi, a poźniejszymi. Szczególnie zatrzymuje się na tym, co z najstarszej epoki paleo-perskiej – poprzez znaną nam historyczne kulturę antycznej persji z VI-III w. p.n.e. – ma tendencję manifestowania się już w naszych czasach, by przyjąć rolę znaczącą w kształtowaniu przyszłości człowieka i świata w nadchodzącej nowej erze.