„Poznaj siebie” oznacza również „przezwycięż samego siebie”

Rudolf Steiner – GA 95 – U bram nauki duchowej: Wykład XIV: Szkolenie różokrzyżowców – Wnętrze Ziemi – Trzęsienia ziemi i wulkany – Stuttgart, 4 września 1906 r.

Chrześcijaństwo jest spojrzeniem, które we wszystkim widzi objawienie Boskości. Wszystko, co materialne, staje się iluzją, jeśli nie patrzymy na to jako na wyraz Boskości. Jeśli odrzucimy świat zewnętrzny, odrzucimy Boskość; jeśli odrzucimy sferę materialną, w której Bóg się objawił, odrzucimy Boskość. Ważne jest, by nie wpatrywać się w siebie, lecz dążyć do poznania Wielkiej Jaźni, która świeci w nas. […]
Naprawdę wyjść poza siebie to wyrzec się siebie. […] We wczesnych dniach teozofii popełniono najcięższy błąd, kiedy mówiono ludziom, aby odwrócili wzrok od świata zewnętrznego i wpatrywali się w siebie. To wielka iluzja, bo wtedy znajdujemy tylko niższe „ja”, które wyobraża sobie, że jest boskie, ale wcale takie nie jest. Musimy wyjść z siebie, jeśli chcemy poznać Boskość. „poznaj siebie” oznacza również „przezwycięż samego siebie”.

źródło:

https://rsarchive.org/GA/GA0095/19060904p01.html

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x