Rudolf Steiner: Modlitwa

Rudolf Steiner: Modlitwa , GA 110, 11 marca 1913 r.  Monachium, Intermediarius: B.S.

Pytanie: Czy pobożna modlitwa może spełnić życzenia?

Modlitwa powinna być właściwie pokłonem duszy przed boską duchowością, która żyje w świecie i oplata go. Modlitwa traci swój sens, gdy jest egoistyczna. I tylko taka modlitwa jest usprawiedliwiona, która znajduje swoją kulminację w słowach pierwotnej modlitwy: 

„Nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie”

Epilog nadaje modlitwie odpowiedni nastrój.  Wtedy jest to modlitwa właściwa, jeśli nie jest egoistyczna. W przeciwnym razie natychmiast pojawiłyby się praktyczne sprzeczności. Co bowiem ma zrobić spełniający życzenia, jeśli na przykład jeden rolnik prosi o suszę, a inny w tym samym regionie o deszcz, aby jego ziarno mogło wykiełkować? Albo jeśli z dwóch armii, z których obie z pewnością pragną zwycięstwa, jedna prosi o zwycięstwo, a druga również? Nie bądźcie więc egoistami w modlitwie! 

Dlatego pytanie o to, czy pragnienia mogą być spełnione, czy nie, nie ma żadnego znaczenia, ponieważ właściwa modlitwa nie może oczekiwać spełnienia pragnień. Wiem, że to obraża wiele dusz, ale wystarczy zagłębić się w naturę sprawy, a przekonamy się, że tak jest naprawdę.

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x