Karma i dziedziczność

Rudolf Steiner – GA 95 – U bram nauki duchowej: Wykład 7: Działanie prawa karmy w życiu człowieka – Stuttgart, 28 sierpnia 1906 r. Intermediarius: B.S.

W jaki sposób prawo karmy jest związane z dziedzicznością fizyczną? Dziedziczność fizyczna odgrywa wielką rolę; wiemy, że niektóre cechy ojca i jego przodków można odnaleźć ponownie u syna. Na przykład w rodzinie Bachów w ciągu 250 lat było dwudziestu ośmiu wybitnie utalentowanych muzyków. Z kolei Bernoulli był wielkim matematykiem, a po nim w jego rodzinie przyszło ośmiu innych utalentowanych matematyków. Mówi się nam, że to wszystko jest kwestią dziedziczności, ale to tylko częściowa prawda. Aby być dobrym muzykiem, trzeba mieć nie tylko predyspozycje muzyczne w duszy, ale także dobry słuch w sensie fizycznym. To dobre ucho jest cechą fizyczną, którą można znaleźć w rodzinie muzyków i która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Kiedy więc dusza z silnie rozwiniętym talentem muzycznym ma się wcielić, naturalnie nie wybierze rodziny, w której nie ma zainteresowania muzyką – gdzie by marniała – ale taką, która ma odpowiednie organy fizyczne. Jest to bardzo zgodne z prawem karmy.

To samo odnosi się do odwagi moralnej. Jeśli dusza z takimi predyspozycjami nie znajdzie odpowiedniego dziedzictwa, cecha ta zaniknie. Widzicie więc, że trzeba być bardzo ostrożnym w wyborze rodziców! Nie chodzi o to, że dziecko jest podobne do swoich rodziców, ale o to, że rodzi się w rodzinie, w której rodzice są do niego najbardziej podobni.

źródło: https://rsarchive.org/GA/GA0095/19060828p01.html

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x