Topografia zmartwychwstania. Esseńczycy i Coeanaculum

źródło: kanał YouTube Wspólnoty Chrześcijan, 6 kwietnia 2020, Ilustracja: wykopaliska w Kumran

Kapłan Wspólnoty Chrześcijan – Jarosław Rolka – kontynuuje rozważania dotyczące źródeł pogłębionego chrześcijańśtwa.

Zapraszamy do obejrzenia jego wykładu, wygłoszonego 4 kwietnia 2021 r., pt. “Źródła pogłębionego Chrześcijaństwa: Topografia zmartwychwstania. Esseńczycy i Coeanaculum” na kanale YouTube Wspólnoty Chrześcijan:

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 lat temu

Dwa ciekawe fragmenty ze źródeł antropozoficznych na temat Esseńczyków:
1.
„Esseńczycy prowadzili (…) ascetyczny tryb życia, a także mieli świadomość reinkarnacji. Przede wszystkim te dwa aspekty zaczerpnęli z nauk Buddy. Jeśli zapytać dziś żydowskich teologów o wspólnoty esseńskie, potwierdzają oni, że esseński światopogląd był rodzajem żydowskiego buddyzmu lub buddyjskiego judaizmu. Stało się tak dzięki zapożyczeniu przez Esseńczyków z misteriów trzeciej poatlantyckiej epoki kulturowej; kultywowali oni w swoich szkołach silny pierwiastek kosmiczny.” (Lit.: Judith von Halle, str. 142-Vom Leben in der Zeitenwende und seinen spirituellen Hintergründen,)

2.
„Rzeczywiste wspólnoty esseńskie zniknęły stosunkowo szybko po tym, jak wydarzenie Chrystusa dokonało się na ziemi, zgodnie z głębszą treścią Ich nauk – można się o tym przekonać także poprzez prześledzenie historii zewnętrznej. Dlatego nie wyda się to tak nieprawdopodobne, gdy powiem, że wspólnoty terapeutów i esseńczyków zostały zasadniczo utworzone, aby sprowadzić z duchowych regionów, ze sfer Bodhisattwów to, co było potrzebne do zrozumienia wielkiego i doniosłego wydarzenia, jakim było pojawienie się Chrystusa. Najważniejsze nauki, które dotarły do ludzkości, aby pojąć wydarzenie Chrystusa, pochodziły ze społeczności terapeutycznych i esseńskich.” Rudolf Steiner(Lit.: GA 123, s. 94)

MarekS
MarekS
3 lat temu

Uczniowie wspólnoty esseńskiej stosowali specjalny rodzaj inicjacji, który Rudolf Steiner szczegółowo opisał w swoich wykładach na temat Ewangelii Mateusza. polecam strony od 94-98 . Ewangelii Mateusza

MarekS
MarekS
3 lat temu

O niezwykle ważnej postaci Jeshu Ben Pandiry , nie tylko dla samego zakonu Esseńczyków, ale jego misji przygotowania przyjścia Chrystusa można przeczytać w :
RUDOLF STEINERJESHU BEN PANDIRA -DER VORBEREITER FÜR EIN VERSTÄNDNIS DES CHRISTUS-IMPULSES. KARMA ALS LEBENSINHALT-Dwa wykłady -Leipzig, 4. und 5. Listopad 1911

3
0
Would love your thoughts, please comment.x