Zwierzęta, które przewidują katastrofy

Rudolf Steiner – GA 159 – OBECNOŚĆ ZMARŁYCH – IX. Stosunek istoty ludzkiej do sfery natury i hierarchii – Praga, 13 maja 1915 r. 

Cały świat mineralny jest przeniknięty siłami, które wprawiają go w drgania, a których człowiek nie dostrzega. Zwierzę odbiera to delikatne drżenie, te siły w taki sposób, że odczuwa coś jako sympatyczne, a coś jako innego jako antypatyczne. Jeśli zwierzę np. przechodzi z jednego rodzaju gleby na drugi, to nie dlatego, że widzi to tak jak człowiek, ale dlatego, że coś jest tam dla niego trochę bolesne, że drobne ruchy odbijają się w nim, bo odczywa takj, jakby były one jego częścią. Jest to rodzaj instynktownego słyszenia jak słyszenie tego, dzieje się wewnątrz ziemi, to coś jak działanie węchu. Tak więc możemy powiedzieć: zwierzę postrzega sferę żywiołów.

Źródło: https://rsarchive.org/Lectures/GA159/English/UNK2013/19150513p01.html

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
猫在黑暗中的视力有多好?

猫在黑暗中的视力有多好?

缅因猫能活多久?

缅因猫能活多久?

Pendżet
Pendżet
1 rok temu

Zwierzęta nie tylko przewidują katastrofy (może nie wszystkie), ale też jako pierwsze
postrzegały w Egipcie odradzającego się Najwyższego Boga, porannego – Cheperi. Chodzi – oczywiście – o pawiany, święte zwierzęta boga Thota.

Iraq industry
7 miesięcy temu

The Elitepipe Plastic Factory’s manufacturing facilities are equipped with state-of-the-art machinery, enabling efficient production processes and consistent product quality. Elitepipe Plastic Factory

4
0
Would love your thoughts, please comment.x