Być albo nie być wegetarianinem…

autor: Rudolf Steiner. Intermediarius: B.S.

„Nie ma sensu być fanatykiem w tych sprawach. Są ludzie, którzy po prostu nie mogą żyć, jeśli nie mają mięsa. Człowiek musi dokładnie rozważyć, czy naprawdę będzie w stanie się bez niego obejść. Jeśli zdecyduje, że może się bez niego obejść i przejdzie z diety mięsnej na wegetariańską, poczuje się silniejszy niż wcześniej. Oczywiście, czasami jest to trudność: niektórzy ludzie nie mogą znieść myśli o życiu bez mięsa. Jeśli jednak ktoś staje się wegetarianinem, czuje się silniejszy – ponieważ nie jest już zmuszony do odkładania w swoim ciele obcego tłuszczu; wytwarza swój własny tłuszcz, a to sprawia, że czuje się silniejszy.

            Wiem to z własnego doświadczenia. W przeciwnym razie nie mógłbym znieść tak uciążliwego wysiłku przez ostatnie dwadzieścia cztery lata! Nigdy nie mógłbym na przykład podróżować całymi nocami, a następnego dnia rano wygłaszać wykład. Faktem jest, że jeśli ktoś jest wegetarianinem, to wykonuje w sobie pewną czynność, której oszczędza się nie wegetarianinowi, który najpierw wykonuje ją u zwierzęcia. To jest ta ważna różnica.

            Ale teraz nie myśl, że kiedykolwiek agitowałbym za wegetarianizmem! Zawsze najpierw należy ustalić, czy dana osoba jest w stanie zostać wegetarianinem czy nie; jest to sprawa indywidualna.

            Widzisz, jest to szczególnie ważne w związku z białkiem. Można strawić białko, jeżeli jest się w stanie zjeść białko roślinne i rozłożyć je w jelitach. I wtedy czerpiemy z niego siły. Ale w momencie, kiedy jelita są słabe, musimy otrzymać białko z zewnątrz, czyli musimy jeść odpowiedni rodzaj białka, które będzie białkiem zwierzęcym. Kury znoszące jaja to też zwierzęta! Tak więc białko jest czymś, co naprawdę jest oceniane dość fałszywie, jeśli nie jest rozpatrywane z antropozoficznego punktu widzenia.”

Ewolucja Ziemi, Ga 354 w. 6 z 31.07.1924 ; rsarchive.org/GA0354

„Lew nieustannie pożera mięso; nie jest roślinożercą. Lew ma też bardzo krótkie jelita, w przeciwieństwie do zwierząt roślinożernych, których jelita są bardzo długie. Tak samo jest w przypadku ludzi. Jeżeli człowiek urodzi się w pewnej rasie lub wśród ludzi, których przodkowie jedli mięso, to jego jelita będą już krótsze. Będą one zbyt krótkie dla czystego wegetarianizmu. Jeśli mimo to będzie jadł tylko rośliny, będzie musiał podjąć różnego rodzaju działania, aby zachować zdrowie.

            Z pewnością można być wegetarianinem w dzisiejszych czasach i ma to wiele zalet. Jedną z głównych zalet jedzenia tylko warzyw jest to, że nie męczy się tak szybko. Ponieważ nie wydziela się kwas moczowy i moczany, człowiek nie męczy się tak szybko, ale zachowuje czystszą głowę i łatwiej mu myśleć – jeśli ma w zwyczaju myśleć! Człowiek, który nie potrafi myśleć, nic nie zyskuje, uwalniając swój mózg od moczanów, ponieważ jest to konieczne dla harmonii całej ludzkiej organizacji. W każdym razie, dzięki samokontroli człowiek może dzisiaj zostać wegetarianinem. Wykorzystuje wtedy te siły, które u ludzi jedzących mięso pozostają po prostu niewykorzystane.”

Diety wegetariańskie i mięsne, Ga 348 w 14;  wn.rsarchive.org

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x