Ciało człowieka jest najdoskonalszą rzeczą…

Rudolf Steiner, LEKCJE EZOTERYCZNE I , GA 266, Numer 8, Hamburg, 18.4.1906 

Ciało człowieka jest najdoskonalszą rzeczą, jaką stworzyli dla niego Bogowie. Ciało człowieka jest najdoskonalszą formą, którą Bogowie opracowali. Jest instrumentem, przez który dusza człowieka patrzy na świat. Ciało ludzkie jest wyposażone w cudowny sposób. Ciało człowieka ma być świętą świątynią dla jego duszy. Dusza nie jest jeszcze udoskonalona. Dopiero zaczyna się rozwijać. Ciało człowieka nie popełnia błędów, to niedoskonała dusza stale je popełnia. Namiętności, pragnienia i popędy żyją w niej i używa ona ciała do zaspokojenia tych pragnień. Tak jak w ciele człowieka istnieją zmysły, przez które dusza patrzy na świat, tak też w duszy stopniowo rozwiną się organy, które uczynią ją coraz doskonalszą. Takie organy już rozwijają się w duszy.

Ludzie będą rozwijać takie organy duszy coraz bardziej, w miarę jak będą oczyszczać swoje ciało astralne i uszlachetniać inne ciała. Jest dość ważne, aby rozważyć, które pokarmy są dobre lub szkodliwe dla wyższego rozwoju. Nie każdy jest w stanie wybrać pokarmy, które są korzystne dla jego duchowego rozwoju. Czasami lepiej jest wyrzec się rzeczy, które wspierają nas wewnętrznie. Prawdą jest, że niektóre pokarmy mają właściwości, które nie pomagają człowiekowi. Człowiek musi rozwinąć pewne organy dla swojego wyższego rozwoju. 

Roślina jest odwróconym człowiekiem. Kiedy słońce było jeszcze zjednoczone z ziemią, kwiaty rośliny wbijały się w słońce, a jej korzenie wychodziły na zewnątrz. Po tym, jak słońce opuściło ziemię, rośliny odwróciły się i czystym ruchem zwróciły się w stronę słońca, a ich korzenie w ziemię. 

Zwierzę jest w połowie odwróconą rośliną, a człowiek jest całkowicie odwróconą rośliną, ponieważ wszystkie organy, które roślina zwraca w stronę słońca, odwraca od niego. Korzeń człowieka, głowa lub mózg, jest zwrócony w stronę słońca. Roślina, zwierzę i człowiek razem tworzą krzyż.

Podziemne części roślin, które są odwrócone od słońca, nie są dobre dla rozwoju duchowego, natomiast wszystko, co rośnie w górę, jest dobre dla człowieka, zwłaszcza owoce i ziarno, które roślina daje nam bez konieczności niszczenia. Fasola, soczewica i inne owoce strączkowe zanieczyszczają ciało eteryczne (azot). Mleko jest dobre dla mężczyzn, ponieważ jest związane z procesem życiowym zwierzęcia i zwierzęta dają je dobrowolnie. Natomiast mięso uzyskane przez zabijanie zwierząt jest złe dla rozwoju okultystycznego, podobnie jak wszelkie sole.

źródło:

https://rsarchive.org/Lectures/GA266/English/UNK1998/19060418e01.html

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x