Duchowy nurt Słowian a rusycyzm

R. Steiner, „Karma nieprawdy”, T. 1, GA 173, wykład 3., Intermediarius: B.S., ilustracja: portret Piotra Wielkiego

„Testament Piotra Wielkiego pojawił się na scenie w 1813 roku, a może trochę wcześniej, i został rozpowszechniony nie bez powodu, jak gdyby pochodził od samego Piotra Wielkiego.
Dokument ten służy do zawładnięcia naturalnym strumieniem, jakim jest strumień słowiańskiej duszy, w celu kierowania nim i prowadzenia go za pomocą sugestii. Dokąd ma być prowadzony? Ma być wprowadzony w orbitę rusycyzmu w taki sposób, aby prastary strumień słowiański stał się niejako nosicielem idei państwa rosyjskiego!Ponieważ tak jest, należy dokonać wyraźnego rozróżnienia między duchowym nurtem słowiańskim, nurtem, który istnieje jako nosiciel prastarej tradycji słowiańskiej, a tym, który dąży do tego, aby stać się zewnętrznym naczyniem, które obejmie cały ten nurt słowiański: rusycyzm. …
Rusycyzm bowiem chce zamknąć żywioł słowiański w swoich ramach i użyć go jako swojego narzędzia, chce go zamknąć w ramach testamentu Piotra Wielkiego. …
Jest więc rzeczą oczywistą, że tylko ci, którzy głębiej rozumieli żywioł słowiański, mogli zrozumieć, jaka sieć jest naprawdę tkana, a także, że ci, którzy chcieli zniszczyć żywioł słowiański przez rusycyzm, musieli działać przeciwko zdrowszym dążeniom.” …


Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
AdamM
AdamM
2 lat temu

Kilka lat temu W. Putin zalecił swoim oficjelom czytanie W.Sołowjow’a.
Czy na tym portalu nadąża się za duchem czasu i pojmuje się to, że świat i rozkład sił jest dziś inny niż na początku XXw?

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  AdamM

Co jest złego w cytowaniu Steinera? Swoją drogą Hitler, Stalin i Lenin też byli bardzo oczytani i co z tego. Putin jest oficerem KGB i zawsze mówił że nigdy nie przestał nim być i że chce odbudować ZSRR.

AdamM
AdamM
2 lat temu
Reply to  Marcin

Sołowjow jest autorem którego bardzo często cytował Steiner. Pisał o moralnej polityce i duchowym zjednoczeniu katolików i prawosławnych (w Polsce, kraju gdzie każdy ma fobie i ducha uprzedzeń wszelka próba zjednoczenia jest odbierana jako atak i próbę zniszczenia bo Polacy zgody i współpracy nie pojmują, mają we krwi tylko konflikty o miedzę). Można sobie prześledzić wypowiedzi Putina z ostatnich lat aby wyczytać jego cele. Nie ma tam nic o ZSRR za to jest wiele ze Sołowjow’a, wiele o zjednoczeniu z Europą i na drodze do tego zjednoczenia stoją Anglosasi i ich sługi, Polacy którzy od czasów zimnej wojny rozbudowują militarnie ten rejon próbując w ten sposób niszczyć most pomiędzy Wschodem a Zachodem, aby rządzić Europą. W Rosji dziś nie ma ideologi sowieckiej, antyreligijnej, antyduchowej i wrogiej względem kogokolwiek w Europie, wręcz przeciwnie to BBC szykanuje pedagogikę waldorfską, w USA także są ataki, a Rosja finansuje te szkoły z budżetu. Kraj dziś wspiera religię i duchowość i stara się wytępić ateizm bo zrozumiano jakie to przyniosło szkody. Natomiast polityczne agendy wymagają wiedzy, nie można ich odczytać odwołując się do przeszłości.
Przytaczanie argumentów przeciw Rosji które dotyczyły XXw gdzie rzeczywiście wiele było wrogiego imperializmu jest dziś niepoważne, gdyż sytuacja jest inna i Rosja jest dziś inna. Obecnie mamy Amerykę, państwo Arymana i to jest największe zagrożenie dla świata patrząc z perspektywy nauki duchowej, bo z tamtąd idzie nurt materialny który duchowość i religijność chce wyplewić całkowicie. „Sojusznik” Polski jest dziś większym wrogiem niż Putin bo nic nie niszczy bardziej ducha tego narodu niż służalczość i sprzedawanie kultury w zamian za lichwę.

Tomi
Tomi
2 lat temu
Reply to  AdamM

AdamM, co ty wypisujesz??? W Rosji nie ma ideologii sowieckiej?? A dzisiaj wywieszane czerwone flagi z sierpem i młotem? A wojna na Ukrainie rozpętana przez wnuka Bolszewików, kagiebistę Putina, który mówi wprost o że upadek Związku radzieckiego był błędem jest czym? Czym jest sowiecki sposób prowadzenia wojny na wyniszczenie (Mariupol, Buczą, itd.), prowadzony przez ruskich Orków na Ukrainie, w Gruzji, w Czeczenii, w Syrii? Może lucyferyczny Cyryl jest ostoją duchowości, co? Który dał błogosławieństwo Putinowi, by ten mógł podbijać Ukrainę, jak watykanczycy dali Niemcom w czasie II wś? Który jest służalczo usłużny Putinowi, będący zaprzeczeniem wolności duchowej. Który jest zwierzchnikiem kremlowskich interesów i dlatego w takiej postaci nigdy nie nastąpi zjednoczenie chrześcijaństwa wschodniego z watykańskim lub protestanckim zachodnim. Rosja wspiera religie, bo jest jej kolejnym narzędziem indoktrynacji, podobnie jak u nas kościół toruński. Oczywiście nie generalizując.
Czy ikony i ołtarzyki z Putinem, to Chrystus eteryczny czy kolejny Antychryst? Czy wręcz urojone poczucie duchowej misji tego pseudoimperium ulepionego z gó…na uważasz za ważny i dobry impuls w rozwoju duchowości świata? Mówisz, że nie ma dziś w Rosji ideologii wrogiej względem kogokolwiek?? Na pewno?? A imperialne podboje w wymienionych powyżej państwach, to co to jest? A słowa premiera Miedwiediewa, że marzy mu się Eurazja od Władywostoku do Lizbony według ruskiego miru to niby co? A czysto radziecka propaganda w rosyjskiej telewizji, z której wylewa się nienawiść i jest podporządkowana jedynej słusznej linii władzy, która jest zaprzeczeniem jakiejkolwiek wolności myśli, to co to jest według ciebie?? Dlatego właśnie Rosja sowiecka nie upadła do dziś, została zakamuflowana, by dzisiaj spadła z niej maska, dlatego myślisz się, mówiąc że argumenty z XX wieku na temat tego państwa są chybione, bo nie są. Arymaniczny „sojusznik” Polski (USA), nie jest święty i każdy, kto interesuje się antropozofią, o tym wie. Ale jak nazizm był (jest) bardzo arymaniczny, to dopiero czysty faszyzm w wydaniu Rosyjskim jest okrutnym, współczesnym tego przykładem. Nie amerykański panie AdamM, tylko rosyjski. Nikt nikogo w Polsce nie zmusza, by był służalczy wobec kogokolwiek. Chyba że kole cię sojusz militarny z NATO, dzięki któremu ruskie trepy nie nadepną zbyt łatwo na naszą ziemię i zasieją swoją niewolę, gwałt i zniszczenia, duchowe również. Polacy nie mają we krwi współpracy? A jedność wobec kryzysu emigracyjnego, to co? Zacieśnienie współpracy z Unią Europejską i NATO czym jest? Kłócimy się o miedzę, ale nie pozwalamy przekraczać granic! Rosja (Chiny, Korea Północna) to postbolszewicki twór, który z duchowością, impulsami rozwojowymi, nie ma nic wspólnego. Może kiedyś w przyszłości, za 1500 lat… Przemyśl to chłopie…

AdamM
AdamM
2 lat temu
Reply to  Tomi

Po pierwsze, to zakładam że ktoś odwiedzający portal o antropozofii jest z nią plus minus zaznajomiony i wie czym jest karma. Z jednej strony świat i narody płacą teraz karmę, z drugiej budują sobie nową. My indywidualnie również, także moja propozycja do przemyślenia – czy to dobrze, jeśli rozpowszechnia się kłamstwa i propagandę, szerzy fobię i (po)osądy z perspektywy karmy? Tu sobie sam odpowiedz.

Po drugie:
W Rosji nie ma dziś ideologii sowieckiej gdyż ten kraj nie narzuca nikomu dziś dróg społeczno-ekonomiczno-kulturalnych siłą. Sam takowych nie posiada, Rosja jest społecznie demokratyczna tak samo jak wszędzie (choć demokracja to tylko teatr co pokazały ostatnie wybory w USA) ekonomicznie wolnorynkowa a kulturowo jest na drodze poszukiwania tożsamości tak jak wszyscy współcześnie i to wcale nie sowieckiej bo tam komuny się nie szerzy, nie promuje, cały kraj chce być na modłę zachodu z wykluczeniem niemoralnych rewolucji obyczajowych typu gender itp. Jest to fakt a nie opinia i proszę nie wciskać kłamstw, że jest inaczej bo nie jestem widzem tv ani odbiorcą ogłupiającej propagandy mediów, znam temat i wiem plus minus co tam się dzieje. Na Ukrainie czy w Polsce obywatel ma nie więcej praw niż w Rosji.

Rosja nie napadła Ukrainy i nie dokonała żadnej inwazji, nie dokonuje też żadnego ludobójstwa ani mordów na cywilach (choć w wojnach cywile giną ale nie jest to intencjonalne). Kto chce się dowiedzieć prawdy o ustawce z Buczy lub z Mariupolu, o tym jak z aktorami zainscenizowano „bombardowanie szpitali” i co robią Ukraińcy z cywilami którzy nie chcą być żywą tarczą i uciekają korytarzem humanitarnym do Rosji, ten się bardzo łatwo dowie, bo w miarę rzetelne analizy i opinie są dostępne, są też na froncie dziennikarze którzy pokazują kto do kogo na prawdę strzela. Nie będę tutaj nikogo przekonywał do wiary w cokolwiek, skoro są dostępne informacje a one są na niekorzyść Ukrainy a nie Rosji.
Operacja wojskowa miała na celu zniszczyć siłę militarną Ukrainy którą przez ostatnie 8 lat budował tam Zachód, powiodła się więc Rosja się wycofała, teraz pozostał problem obrony Donbasu, rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie która jest prześladowana i wyczyszczenia elementu neonazistowskiego który ciągle jest tam aktywny. To zapowiadano i to się dokonało i dokonuje i to są fakty a nie opinie. Kłamstwem jest rozpowszechnianie zmyślnych bzdur z mediów a napaści Rosji. Strona Ukrainy kłamie od początku konfliktu we wszystkim. Być może są tu jakieś ukryte plany, ale są w domenie domysłów. Oficjalnie Rosja dokonuje tych ruchów które wcześniej zapowiada i robi tak właściwie od 20 lat jak ktoś się dobrze przygląda.
Nato i Zachód ewidentnie podżega do wojny i chce kosztem Ukraińców oraz Polski prowadzić rozgrywkę geopolityczną z Rosją. Nie pragną pokoju, pragną śmierci milionów ludzi dla celów politycznych.
Ja geopolityki Rosji nie oceniam, jest krajem imperialnym, wsysa jedynie tych z którymi ma pokrewieństwo kulturowo-tożsamościowe i przyjazną sobie opcje polityczną. Rosja nikogo do służalstwa nie zmusza (przypominam, że na Ukrainie jest 11mln ludzi mówiących po rosyjsku i większością głosów w 2012 wybrano prezydenta którego CIA wraz z częścią ukraińskich nacjonalistów obaliło zamachem stanu podczas majdanu. Na Ukrainie połowa obywateli chce do Rosji i to jest fakt). Nazizm jest oficjalnie tylko na Ukrainie, tylko tam można promować tą ideologie legalnie, wszędzie indziej jest to karalne.
EuroAzja jako sojusz państw jest marzeniem pokojowym, takim samym jak Unia Europejska jest sojuszem państw, tu się nikogo nie podbija, to jest propozycja sojuszu, jedności, współpracy. Jest to też plan na zjednoczenie religii gdyż w Rosji jest sporo muzułmanów i być może Putin wraz z Jezuitami chcą zakończyć wojny religijne na świecie, być może nie ale skoro jest to proponowane w oficjalnej narracji to na jakiej podstawi sprzeciw? Bo Putin to diabeł? Myślę, że diabłem jest ten kto osądza choć nie wie.

Media kłamią we wszystkim bez wyjątku, należą do małej grupy ludzi i podają to co jest nakazane. Świat jest odwrotny do tego co pokazują media. To jest fakt.
Nie jestem za wojną, nie jestem za Rosją i jej ruchem względem Ukrainy, nie znam wszystkich intencji i planów geopolitycznych, być może są też i nikczemne, wiem że fakty oficjalne są obecnie na niekorzyść Ukrainy, Polski, UK, USA, jako prowokatorów wojny, propagatorów masowych kłamstw i polityki która śmiercią ludzką załatwiają interesy. Hasło Putina „Imperium kłamstw” jest całkiem trafne.
Rosja prowadziła 8 lat rozmowy pokojowe i tego wszystkiego można było uniknąć, kto nie chciał uniknąć to łatwo można się dowiedzieć, bo Rosja była stroną proponującą rozwiązania, Ukraina i zachód łamiącą postanowienia.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x