Naszym obowiązkiem jest wnikanie w to, co mówi inny człowiek

Rudolf Steiner, U BRAMY NAUKI DUCHOWEJ GA 95 w.11. Epoki kultury poatlantyckiej 1 września 1906, Stuttgart. Intermediarius: B.S.

„Naszym obowiązkiem jest wnikanie w to, co mówi inny człowiek; musimy tylko dać mu do zrozumienia, że cenimy go na tym etapie prawdy, na którym teraz stoi. Każdy musi uczyć się sam i w ten sposób staniemy się tolerancyjni wobec każdej formy prawdy. Dochodzimy do lepszego zrozumienia rzeczy, nie walczymy z ludźmi, lecz staramy się z nimi żyć. Współczesna ludzkość kultywuje wolność jednostki. Z tego podstawowego poglądu na prawdę, teozofia rozwinie wewnętrzną tolerancję.

Miłość jest wyższa od opinii. Jeśli ludzie kochają się wzajemnie, można pogodzić najróżniejsze opinie. Stąd jest głęboko znaczące, że w Teozofii żadna religia nie jest atakowana i żadna religia nie jest specjalnie wyróżniana, ale wszystkie są rozumiane i tak może istnieć braterstwo, ponieważ wyznawcy najróżniejszych religii rozumieją się wzajemnie.

Jest to jedno z najważniejszych zadań dla ludzkości dzisiaj i w przyszłości: aby ludzie nauczyli się żyć razem i rozumieć się nawzajem. Dopóki ta ludzka wspólnota nie zostanie osiągnięta, wszelkie rozmowy o rozwoju duchowym są puste.”

źródło:

https://rsarchive.org/Lectures/19060901p01.html

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x