Ewolucji musi towarzyszyć całkowita wolność myśli w sprawach religii

Rudolf Steiner, OD SYMPTOMU DO RZECZYWISTOŚCI W WSPÓŁCZESNEJ HISTORII GA 185 Wykład IX 3 listopada 1918, Dornach. Intermediarius: B.S.

I tak możemy uznać istnienie dwóch biegunów – indywidualizmu i socjalizmu – ku którym zmierza ludzkość w piątej epoce poatlantyckiej. 

Dzisiejsi socjaliści nie mają pojęcia, co z konieczności pociąga za sobą i musi pociągać za sobą socjalizm – prawdziwy socjalizm, który zostanie w pewnym stopniu osiągnięty dopiero w czwartym tysiącleciu, jeśli będzie się rozwijał we właściwy sposób.

Szczególnie ważne jest, aby ten socjalizm rozwijał się w połączeniu z prawdziwym odczuciem istoty całego człowieka, człowieka jako trójdzielnej istoty ciała, duszy i ducha. 

Impulsy religijne poszczególnych grup etnicznych przyczynią się w różny sposób do zrozumienia tego trójdzielnego podziału człowieka. 

Wschód i naród rosyjski do zrozumienia ducha; 

Zachód do zrozumienia ciała;

Europa Środkowa do zrozumienia duszy. 

Ale wszystkie te impulsy są oczywiście splecione. Nie wolno ich systematyzować ani klasyfikować, ale w ramach tego trójdzielnego podziału należy najpierw rozwinąć prawdziwą zasadę, prawdziwy impuls socjalizmu.

Prawdziwy impuls socjalizmu polega na realizacji braterstwa w najszerszym tego słowa znaczeniu w zewnętrznej strukturze społeczeństwa. 

Prawdziwe braterstwo nie ma oczywiście nic wspólnego z równością.

 Weźmy przykład braterstwa w obrębie tej samej rodziny: tam, gdzie jedno dziecko ma siedem lat, a jego brat jest nowo narodzony, nie może być mowy o równości. 

Trzeba najpierw zrozumieć, co rozumie się przez braterstwo.

 Na płaszczyźnie fizycznej obecne systemy państwowe muszą być zastąpione na całym świecie przez instytucje lub organizacje, które są przepojone braterstwem. 

Z drugiej strony wszystko, co jest związane z Kościołem i religią, musi być niezależne od organizacji zewnętrznej, państwowej i organizacji zbliżonych do państwowych; musi stać się domeną duszy i być rozwijane w całkowicie wolnej wspólnocie. 

Ewolucji socjalizmu musi towarzyszyć całkowita wolność myśli w sprawach religii.

źródło:

https://rsarchive.org/Lectures/GA185/English/RSP1976/SymRea_index.html

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x