Eurytmia – na czym polega i jakie są jej cele

źródło: WP – ABC-Zdrowie, ilustracja: Alanus Hochschule

Eurytmia to sztuka poruszania się przy muzyce i odpowiednio dobranych tekstach. Jest inspirowana antropozofią i została opracowana przez Rudolfa Stainera. To przedmiot nauczania w szkołach waldorfskich. Co warto o niej wiedzieć?

1. Co to jest eurytmia?

Eurytmia, tłumaczona z greckiego jako „dobre poruszanie się” lub „właściwy rytm”, jest sztuką poruszania się przy muzyce i odpowiednich tekstach. Swoją formą przypomina taniec. Jej istotą jest to, że słowo mówione i muzyka stają się „widzialne”, bowiem wyraża je gest i ruch. Ta forma sztuki wywodzi się z szerszego systemu – antropozofii, zapoczątkowanej przez Rudolfa Steinera. Główną rolę odgrywa w niej bezpośrednie poznanie świata duchowego wsparte na indywidualnym doświadczeniu, praktyce duchowej i na związanej z tą praktyką całościowej przemianie człowieka.

Antropozofia w XX w. zainspirowała wiele ruchów i inicjatyw. Najbardziej znaczące to:

  • pedagogika waldorfska,
  • pedagogika specjalna (lecznicza, tzw. camphill movement),
  • medycyna antropozoficzna,
  • inspiracje w sztuce: „styl goetheanistyczny” w architekturze organicznej, antropozoficzna sztuka aktorska czy eurytmia.

2. Na czym polega eurytmia?

Zazwyczaj zadaniem osób oddających się eurytmii jest wsłuchiwanie się w muzykę i oddawanie za pomocą ruchów zmian jej rytmu. Ten szczególny, skoordynowany z rytmem muzyki, przy jednoczesnej recytacji odpowiednich tekstów, sposób poruszania się jest kompilacją mowy, specjalnych gestów i ruchów tanecznych. Eurytmia określana jest także jako widziana mowa lub mowa widzialna w ludzkim ruchu.

Jej celem jest…

przeczytaj więcej na stronie WP – ABC-Zdrowie:

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x