Friedrich Rittelmeyer

źródło: AnthroWiki

Friedrich Rittelmeyer (* 5 października 1872 w Dillingen an der Donau; † 23 marca 1938 w Hamburgu) niemiecki teolog, współzałożyciel Wspólnoty Chrześcijan.

Życie
Rittelmeyer dorastał w Schweinfurcie we Frankonii, gdzie jego ojciec był luterańskim pastorem. Już jako dziecko wiedział, że chce pracować zawodowo w dziedzinie religii. Od 1890 r. Rittelmeyer studiował teologię protestancką i filozofię na uniwersytecie w Erlangen i w Berlinie. W Erlangen wstąpił na semestr zimowy 1890/91 do Uttenruthia in the Schwarzburgbund. Jego najważniejszymi nauczycielami byli Adolf von Harnack i Julius Kaftan, a później Oswald Külpe, który zainspirował go do napisania rozprawy o Friedrichu Nietzschem.

Po studiach podróż edukacyjna prowadziła go do spotkań z teologami i zaangażowanymi społecznie pastorami jego czasów, m.in. z Herrnhuter Brüdergemeine. Od 1895 do 1902 r. pracował jako wikariusz miejski w Würzburgu, a w 1903 r. objął stanowisko kaznodziei popołudniowego w kościele Heilig-Geist-Kirche w Norymberdze. Tam też 5 kwietnia 1904 r. poślubił Julie Kerler. Rittelmeyer współpracował blisko z Christianem Geyerem (1862-1929), głównym kaznodzieją w kościele Sebaldus. W rezultacie powstały dwa wspólne tomy kazań. Około 1910 r. obaj zaangażowali się w spór z kierownictwem bawarskiego kościoła o liberalną interpretację Biblii i Konfesji.

W 1916 roku Rittelmeyer został powołany do Nowego Kościoła w Berlinie, gdzie pełnił funkcję kaznodziei. Początkowo również ogarnięty narodowym entuzjazmem, wkrótce stał się przeciwnikiem wojny i wraz z czterema innymi berlińskimi teologami podpisał apel o pokój i porozumienie z okazji obchodów Reformacji (październik 1917).

Już około 1910 roku Michael Bauer, nauczyciel szkoły podstawowej w Norymberdze, zaaranżował jego pierwsze spotkanie z Rudolfem Steinerem, założycielem antropozofii. Rittelmeyer opisał swoje spotkanie i zaangażowanie z osobą i dziełem Steinera w „Moje spotkanie z Rudolfem Steinerem”.

W 1922 r. Rittelmeyer wraz z 47 innymi osobami, głównie teologami protestanckimi, m.in. Emilem Bockiem i Rudolfem Meyerem, założył Wspólnotę Chrześcijan. We wrześniu 1922 roku, wraz ze święceniami kapłańskimi założyciela i sakramentem ołtarza, dokonał pierwszych aktów kultu i stał się pierwszym zwierzchnikiem Wspólnoty Chrześcijan jako archiprezbiter.

Friedrich Rittelmeyer zmarł 23 marca 1938 roku w Hamburgu.

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 lat temu

[…] 1911 roku Friedrich Rittelmeyer, późniejszy jeden z najważniejszych założycieli Wspólnoty Chrześcijan, zwrócił się do […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x