Michael Bauer

źródło: AnthroWiki.at

Michael Bauer * 29 października 1871 w Gössersdorf (dziś Weißenbrunn), Bawaria; † 19 czerwca 1929 w Breitbrunn (dziś zu Herrsching am Ammersee), Bawaria, był niemieckim nauczycielem, autorem, teozofem i antropozofem.


Dzieciństwo, edukacja, zawód i małżeństwo

Bauer urodził się 29 października 1871 r. w Gössersdorf, dziś włączonym do gminy Weißenbrunn, jako jedyne dziecko Jakoba Bauera i Kathariny Sesselmann. Miał pięcioro przyrodniego rodzeństwa z pierwszego małżeństwa ojca, burmistrza i znawcy zwierząt. Uczęszczał do szkoły wiejskiej, a następnie przez trzy lata kształcił się jako nauczyciel w Bambergu. Po krótkiej karierze nauczycielskiej w Palatynacie zrezygnował ponownie z nauczania i w 1893 r. rozpoczął studia filozoficzne i przyrodnicze na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium.

W Monachium nawiązał bliższy kontakt z mieszkającym tam kuzynem i jego żoną Mathilde Bauer. Po śmierci kuzyna w 1896 r. przejął opiekę nad rodziną i ożenił się z Mathilde. Związane z tym zobowiązania finansowe, mające na celu utrzymanie rodziny, zmusiły go do porzucenia studiów i powrotu do dawnej pracy nauczyciela. Na początku 1900 r. przeniósł się do Norymbergi, gdzie w 1902 r. urodził się jego jedyny syn. W 1914 r. małżeństwo rozwiodło się.

Jako teozof
Około 1895 r. zetknął się w Monachium z teozofią, którą w następnych latach intensywnie studiował. Nie wiadomo, czy w tym czasie wstąpił już do Towarzystwa Teozoficznego. Po przeprowadzce do Norymbergi w 1900 r. zgromadził wokół siebie małe grono zainteresowanych osób, którym regularnie dawał wykłady teozoficzne. Prawdopodobnie w 1903 r. spotkał po raz pierwszy w Weimarze Rudolfa Steinera, ówczesnego sekretarza generalnego Sekcji Niemieckiej Towarzystwa Teozoficznego (DSdTG); spotkanie to nadało kierunek jego dalszemu życiu. W marcu 1904 r. w Norymberdze powstała loża DSdTG im. Albrechta Dürera i to właśnie tutaj najpóźniej Bauer został członkiem DSdTG, a tym samym Towarzystwa Teozoficznego Adyar (Adyar-TG). W następnych latach był aktywny w teozoficznych wykładach w Niemczech i krajach sąsiednich.

W 1911 roku Friedrich Rittelmeyer, późniejszy jeden z najważniejszych założycieli Wspólnoty Chrześcijan, zwrócił się do Bauera z prośbą o wprowadzenie do teozofii. To przerodziło się w przyjaźń na całe życie.

Jako antropozof
Przełom roku 1912/13 przyniósł odłączenie się DSdTG od Adyar-TG i założenie Towarzystwa Antropozoficznego. Bauer podążył za wskazówkami Steinera i został antropozofem. Obok Marie von Sivers i Carla Ungera przejął on przewodnictwo i w następnych latach poświęcił wiele czasu i energii na budowę nowej organizacji. Funkcję tę pełnił do 1921 roku.

Już w 1912 r. Bauer cierpiał na krwotok spowodowany zapaleniem płuc i od tego czasu był chory. Podczas pobytu w uzdrowisku nad Adriatykiem w 1913 r. poznał Christiana Morgensterna, który cierpiał na tę samą ciężką chorobę płuc i również na nią zmarł. Po śmierci Morgensterna w 1914 r. mieszkał razem z wdową po nim Margaretą Morgenstern. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia Bauer musiał coraz bardziej wycofywać się z pełnienia funkcji publicznych w Towarzystwie Antropozoficznym, a także zrezygnować z pracy jako nauczyciel. Od ok. 1920 r. poświęcił się prawie wyłącznie pisarstwu. Był autorem pism religijno-filozoficznych i pedagogicznych.

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 lat temu

[…] również wspomnieć o jego współpracy przy ukończeniu i wydaniu biografii Morgensterna przez Michaela Bauera po jego […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x