„Kurs rolniczy”

„Kurs rolniczy”, Rudolf Steiner, wydawnictwo-drukarnia Timex

Przekład stenogramu ośmiu wykładów R. Steinera wygłoszonych w od 7. do 16. czerwca 1924 roku w Koberwitz (Kobierzycach pod Wrocławiem).
Stenogram nie przejrzany przez autora.

W niniejszym „Kursie Rolniczym” autor tłumaczy, w jaki sposób można stopniowo wytworzyć nową urodzajność gleby – jako podłoże pod uprawę zdrowych roślin, tj. roślin wolnych od toksycznych domieszek. R. Steiner w swoich badaniach oparł się na metodzie całościowej obserwacji powiązań między kosmosem, człowiekiem i ziemią. Na końcu wykładu piątego mówi: „(…) jednakże gdy znajdziemy drogę do makrokosmosu, będziemy mogli znowu zrozumieć przyrodę – a także jeszcze inne rzeczy”.

Nasza Ziemia jest o r g a n i z m e m zbudowanym podług praw organizmu żywego. Dowodem na to jest rozwój Ziemi. Jednakże o r g a n i z m ziemi musimy postrzegać wraz z jego bezpośrednimi osłonami, a więc np. wraz z troposferą, stratosferą i ozonosferą, które zapewniają roślinom, zwierzętom i ludziom optymalne warunki rozwoju. Obserwując ziemię i kosmos możemy zauważyć, że została tam ukryta wielka mądrość, która jest podłożem całego życia.

To podłoże życia (zarówno dla nas samych, jak i przyrody) zostało ostatnio bardzo poważnie zagrożone wskutek naszych szkodliwych ingerencji w wiele sfer ludzkiego życia. Zagrożenie to stworzyliśmy przez nieprzemyślany rozwój techniki, przemysłu chemicznego i gospodarki rabunkowej.

My, ludzie, ponosimy odpowiedzialność za przyrodę – również wobec pokoleń następnych! Zadaniu temu będziemy mogli jednak sprostać dopiero wtedy, gdy będziemy mieć szacunek dla życia oraz wiedzę o żywym elemencie świata. Drogę do tych dwóch rzeczy znajdzie czytelnik w niniejszej książce.

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
8 miesięcy temu

Witam, jak. gdzie ? kupić ten skrypt

krzysztof
krzysztof
1 miesiąc temu
Reply to  Ewa
2
0
Would love your thoughts, please comment.x