Ninetta Sombart

źródło: antropozofia.net, Goetheanum

Dzięki życzliwości właścicieli praw autorskich i twórców strony ninettasombart.com od dziś mamy możliwość zamieszczania na naszej stronie obrazów tej wybitnej antropozoficznej malarki. Serdecznie dziękujemy!

Ninetta Sombart, “He is not here, He has risen”

Ninetta Sombart urodziła się 2 maja 1925 roku w Berlinie (Niemcy). Jej ojciec, Werner Sombart (1863 – 1941), był profesorem ekonomii; jego pierwsza żona, z którą miał cztery córki, zmarła w 1920 roku. Dwa lata później ożenił się z Corinną Leon, matką Ninetty Sombart i jej starszego o dwa lata brata Nikolausa. Przez matkę poznała Kościół rosyjsko-prawosławny, ale później została bierzmowana w Kościele protestanckim.

Już w gimnazjum ujawnił się jej talent do rysowania. Po maturze studiowała architekturę i w 1941 r., po śmierci ojca, podążyła za matką, która została ewakuowana do Bad Kösen (Niemcy). Tam pracowała w domu dla chłopców z trudnymi zachowaniami. Po zakończeniu wojny malowała portrety żołnierzy, pracowała jako plakacistka, a w 1947 roku wyszła za mąż za malarza pejzaży Wilhelma Brucknera. Małżeństwo przeniosło się do Stanów Zjednoczonych i sprowadziło na świat czwórkę dzieci.

Aby zarobić trochę pieniędzy, namalowała obraz, który zaowocował kolejnymi zamówieniami i reprodukcjami w formie odbitek artystycznych. Jej obrazy w stylu realizmu magicznego i surrealizmu były poszukiwane, a ona sama była promowana przez Salvadora Dalí. W latach 60. kryzys zdrowotny doprowadził ją do kliniki Ity Wegman w Arlesheim i zapoczątkował nowy rozdział w jej życiu.

Duchowe korzenie
Ninetta Sombart została szefową działu reklamy w Buss Engineering Factory w Pratteln (w Szwajcarii) i znajdowała czas na malowanie. Po przejściu na emeryturę w 1987 roku pracowała jako niezależna artystka, rozwijając własną technikę przy użyciu farb olejnych i akrylowych. Jej obrazy ponownie stały się szeroko sprzedawanymi motywami pocztówek i druków artystycznych.

Dla Ninetty Sombart prawda była w malarstwie ważniejsza niż piękno – i zdarzało się, że zamalowywała niejeden z obrazów. Najbardziej znana jest jako malarka motywów chrześcijańskich i ołtarzyków we Wspólnocie Chrześcijan. Dramatyzm, który oddaje w swoich obrazach, odzwierciedla jej zainteresowanie sprawami bieżącymi.

Miała zaledwie dwanaście lat, kiedy poznała późniejszego światowej sławy rumuńskiego dyrygenta Sergiu Celibidache, z którym rozmawiała o reinkarnacji i od którego usłyszała, że „Kiedy kłamiesz, stajesz się niewidzialna dla świata duchowego, twój anioł staje się bezsilny i zostajesz bez niego.”

Ninetta Sombart lubiła czytać wykłady Rudolfa Steinera, a taże lektury poświęcone religii, sztuce i folklorze z całego świata, ale w swojej bibliotece miała również komiksy. Była blisko związana z Goetheanum, m.in. poprzez wystawy, a także pozostawała aktywną członkinią filii Wspólnoty Chrześcijan.

Wywiad z Ninettą Sombart nakręcony na potrzeby filmu 'The Challenge of Rudolf Steiner’

Pocztówki z reprodukcjami twórczości Ninetty Sombart można zakupić na tej stronie:

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x