Subtelny wpływ, jaki wywiera na dzieci przed 7 rokiem życia przykład osoby dorosłej

Rudolf Steiner – GA 297 – Nauka duchowa i sztuka wychowania – 27 listopada 1919 r.  Intermediarius: B.S.

Nie jest przesadą powiedzieć: Jeśli człowiek najbardziej wewnętrznie stara się być dobrym człowiekiem w obecności dziecka przed siódmym rokiem życia; jeśli stara się być zdrowy pod każdym względem, jeśli sumiennie postanawia nie robić sobie żadnej taryfy ulgowej nawet w swoim życiu wewnętrznym, w myślach i uczuciach, których nie wyraża na zewnątrz – wtedy poprzez nieuchwytne, niepodważalne rzeczy życia działa na dziecko z największą mocą.  

W związku z tym jest jeszcze wiele rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, rzeczy, które – jeśli mogę się tak wyrazić – „leżą między wierszami”. Staliśmy się częścią bardziej materialistycznego stylu życia, zwłaszcza jeśli chodzi o jego bardziej intymne i subtelne aspekty. Dlatego też przyzwyczailiśmy się nie zwracać uwagi na te sprawy. Jednak dopiero wtedy, gdy zostaną one właściwie zauważone i ponownie ocenione, do naszej myśli i praktyki edukacyjnej dotrze pewien impuls – impuls bardzo potrzebny, zwłaszcza w epoce, która uważa się za epokę społeczną, epokę myśli społecznej.

Istnieją w życiu pewne doświadczenia, których nie możemy właściwie ocenić, jeśli nie weźmiemy pod uwagę tych prawdziwych obserwacji życia duchowego i duszy w człowieku.

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x