WALA – zrównoważona społecznie firma tworząca leki antropozoficzne
WALA Medicines i Dr. Hauschka Skin Care mają wspólny parasol: WALA, założona w 1935 roku przez Dr. Rudolfa Hauschkę. Firma ta, prowadzona obecnie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ma szczególną cechę: jest wspierana przez fundację. Wszystkie zyski trafiają najpierw do fundacji, która z kolei inwestuje je w rozwój GmbH. Wyznacza ona zarząd spółki i dba o to, aby wartości, które ma WALA, kształtowały jej codzienną działalność. W ten sposób firma WALA inwestuje nie tylko w jakość swoich produktów, ale także w rozwój swoich około 1000 pracowników, w zrównoważone projekty lokalne oraz w kraje, z których pozyskuje surowce. Dzięki pomocy fundacji może ona zabezpieczyć swoją szeroką gamę leków i niezależność. Dzięki tej formie korporacyjnej firma WALA zajmuje szczególną pozycję w swojej branży.
Firma powinna służyć ludziom
Dla firmy Wala zysk jest tylko środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Dr Rudolf Hauschka widział to w ten sposób już w 1935 roku.
Rudolf Hauschka, założyciel firmy WALA, czuł się powiernikiem, a nie właścicielem firmy. Nie czuł nawet, że jest właścicielem swoich pomysłów. Miał jedno zmartwienie: Ważne było nim: jak umieścić działalność człowieka w centrum wszystkich działań. Zapytał sam siebie:
- Kto powinien być właścicielem firmy?
- Jak można zachować pomysł na biznes w dłuższej perspektywie?
- Jak i komu zostanie podzielony zysk?
Karl Kossmann, który pracował w WALA od 1952 r. do swojej śmierci w 2015 r., wspomina: „Chodziło nam o to, aby rozwiązać kwestię własności przedsiębiorstwa w inny sposób, niż to było w zwyczaju w przeszłości. … Chodziło o kapitał własny firmy, my nazywaliśmy go kapitałem społecznym. Nowy statut spółki przewidywał, że ten kapitał społeczny nie może być dziedziczony, tak jak tytuł prawny, który posiada się jako akcjonariusz, nie może być dziedziczony przez spadkobierców cielesnych.” Idee pionierów WALA doprowadziły w końcu do założenia w 1986 r. Fundacji WALA, która od tego czasu wspiera całe przedsiębiorstwo i uniezależnia je od interesów indywidualnych i rynkowych. Od tego czasu firma WALA Heilmittel GmbH należy w zasadzie do ogółu społeczeństwa.
Pieniądze są kreatywnym narzędziem
Co to znaczy pracować w przedsiębiorstwie fundacyjnym? Na przykład, daje to poczucie ciągłości i długowieczności. Ponieważ firma WALA Heilmittel GmbH nie może zostać sprzedana. Pracownicy mogą w pełni skoncentrować się na treści swojej pracy i przyszłościowych kierunkach dalszego rozwoju oraz aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przedsiębiorstwa. Ponoszą oni odpowiedzialność za swój obszar pracy. Fundacja zapewnia im środki i swobodę, na przykład, aby intensywnie angażować się w kwestie środowiskowe i społeczne.
Pracownicy korzystają również ze świadczeń socjalnych, takich jak udział w składkach na przedszkola i czesne. Sposób obchodzenia się z pieniędzmi jest inny. Zamiast wyższych pensji, GmbH wypłaca więcej świadczeń socjalnych. Fakt, że wszyscy pracownicy otrzymują 80 procent swojego wynagrodzenia na początku miesiąca, ma na celu złagodzenie ich trosk finansowych. Część zysków fundacja przekazuje pracownikom. Pracownicy mają swobodę wyboru, czy chcą, aby pieniądze zostały wypłacone, czy też ich część została zainwestowana długoterminowo w zakładowy system emerytalny lub średnioterminowo w system gromadzenia aktywów. Zarówno w przypadku zabezpieczenia emerytalnego, jak i tworzenia aktywów środki te są do dyspozycji spółki WALA Heilmittel GmbH na potrzeby jej projektów. Dzięki temu praca nabiera wymiaru całościowego.
„WALA Heilmittel GmbH nie musi współfinansować żadnych udziałowców ani spadkobierców, ale z drugiej strony jest finansowo całkowicie samodzielna. Jako spółka założycielska nie może ona korzystać z kapitału własnego, tzn. nie może sprzedać udziałów w WALA żadnemu innemu przedsiębiorstwu i pozwolić mu uczestniczyć w swoim sukcesie. Nasza spółka z o.o. działa bez siatki bezpieczeństwa. Świadomie się na to godzimy, aby zachować niezależność.”
Dr Johannes Stellmann, dyrektor zarządzający WALA Heilmittel GmbH
Relacje biznesowe jako relacje wartości
Z naszymi partnerami biznesowymi – czy to dostawcami oleju rycynowego w Indiach, róż w Afryce, czy opakowań produktów w Europie – budujemy długotrwałą współpracę. Łączą nas uczciwe stosunki handlowe, które rozwijają się w oparciu o wzajemne zaufanie i niezależne możliwości rozwoju. Na życzenie udostępniamy naszym partnerom uprawowym doradców biodynamicznych, ponieważ czasami w pierwszej kolejności stymulujemy produkcję surowców ekologicznych. Jeśli chcesz, możemy zabrać je do Indii i Etiopii. Właśnie tutaj.
A nawet jeśli to pomoże tylko jednemu pacjentowi…
Jednym z naszych głównych zadań jest produkcja szerokiego spektrum antropozoficznych leków. Kultywujemy ten skarb, dzięki któremu otwieramy przed naszymi Klientami uzdrawiające siły natury. Są to leki na wszystkie fazy życia i wiele dolegliwości. 50 z nich, które można dostać bez recepty w aptekach, prezentujemy na naszej stronie internetowej. W naszym asortymencie znajdują się jednak również leki stosowane wyłącznie pod nadzorem terapeutycznym; niektóre z nich są tak rzadkie, że nie są opłacalne, ale mimo to cenne z naszego punktu widzenia. Herwig Judex, jako wieloletni pracownik i były członek zarządu Fundacji, tak to ujmuje: „Zawsze można znaleźć przykłady, kiedy lekarz z powodzeniem stosuje lek, który jest mniej potrzebny pod względem ilościowym. A jeśli pomaga tylko jednemu pacjentowi, to dobrze, że ten lek istnieje.”
Dr Armin Dörr, kierownik działu marketingu i sprzedaży WALA Arzneimittel
„Fakt, że możemy zaoferować tak szeroki i zróżnicowany zakres leków jest możliwy tylko dlatego, że jesteśmy wspierani przez fundację. Tak więc przechowujemy również niektóre leki, które są nieekonomiczne, ale niezbędne z naszego punktu widzenia.”