Weleda – założenia medycyny antropozoficznej

źródło: Weleda

Medycyna antropozoficzna stanowi przykład najlepszych praktyk „Medycyny Zintegrowanej”, według opinii Consortium of Academic Health Centres for Integrative Medicine

Praktykowanie medycyny zintegrowanej

W firmie Weleda praktykujemy i wierzymy w medycynę antropozoficzną – system opracowany na początku lat 20. ub. wieku, który zyskał szeroką akceptację społeczeństwa europejskiego. Antropozofia wspomaga i uzupełnia medycynę konwencjonalną, stosuje holistyczne podejście do pacjenta i wykorzystuje jednocześnie produkty konwencjonalne, jak i antropozoficzne. Podejście do leczenia oraz wybór środków leczniczych lub innych metod terapii są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta i mają na celu uruchomienie procesu, który wzmocni naturalny potencjał pacjenta do samouzdrowiania.

Historia

Koncepcja antropozofii, opracowana przez austriackiego filozofa Rudolfa Steinera (1861-1925), bada do jakiego stopnia człowiek uzyskał świadomość swojego życia wewnętrznego i czy żyje w harmonii z naturą i światem społecznym.

Dalszy wkład w rozwój medycyny antropozoficznej miała holenderska lekarka Ita Wegman (1876 -1943), współzałożycielka firmy Weleda. System bazuje na efektach medycyny opartej na założeniach naukowych (zwanej także konwencjonalną) oraz na wiedzy i metodach antropozoficznych. Jest to medycyna zintegrowana, której nie określa się mianem „medycyny alternatywnej”. Jako część gamy specjalnych systemów terapeutycznych, do których zaliczane są także homeopatia i ziołolecznictwo, medycyna antropozoficzna dąży do rozwoju w oparciu o medycynę konwencjonalną, wykorzystując jej wybrane metody lecznicze oraz leki.

Założenia medycyny antropozoficznej

Leczenie antropozoficzne rozpoczyna się zawsze od konwencjonalnej diagnozy. Jednak lekarz bądź terapeuta nie opiera się wyłącznie na symptomach choroby, lecz bada również historię pacjenta, obejmującą aspekty psychologiczne, umysłowe i duchowe oraz jego zdolności samouzdrawiające i zdolność do ciągłego rozwoju.

Tworzenie pomostu między cielesnym a emocjonalnym elementem w trakcie diagnozy i kuracji jest jedną z unikatowych i fundamentalnych zasad medycyny antropozoficznej. Lekarz lub terapeuta bada całą osobowość pacjenta i bierze pod uwagę wszystkie jego cechy, w tym aspekt budowy fizycznej oraz język ciała: płynność ruchów, sposób podawania ręki, rytuały związane ze snem, tolerancję niskich i wysokich temperatur, oddychanie oraz rytmy fizyczne.

Człowiek postrzegany jest i rozumiany poprzez pryzmat czterech płaszczyzn:

1. Płaszczyzny materialnej lub fizycznej, poddającej się (z punktu widzenia fizycznego i metodologicznego) takim samym badaniom jak w medycynie konwencjonalnej

2. Płaszczyzny sił życiowych lub witalności jednostki

3. Płaszczyzny psychicznej, która może być rozumiana jako sfera psychologiczna lub emocjonalna

4. Płaszczyzny indywidualności – duchowej tożsamości lub charakteru osoby, określanej niekiedy mianem ego

Przy szczegółowym opisie historii choroby i doborze wynikających zeń najbardziej odpowiednich, indywidualnie dopasowywanych leków niezbędna jest współpraca między lekarzem i pacjentem, która zapewni powrót do zdrowia. Zdrowienie zatem to proces oparty na współpracy: lekarz włącza pacjenta w ten proces na każdym etapie leczenia, a pacjent aktywnie w nim uczestniczy.

Produkt

Leki antropozoficzne produkowane są zgodnie z zasadami i procesami farmaceutyki antropozoficznej, Niektóre z tych zasad stosowane są również w homeopatii, inne natomiast – choć nie są homeopatyczne – odzwierciedlają zależność między ludźmi i światem natury. Ich wytwarzanie podlega standardom GMP (Dobrych Praktyk Produkcyjnych), a ich jakość kontrolowana jest według kryteriów i parametrów oficjalnej farmakopei.

Przeczytaj więcej na stronie firmy Weleda:

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x