Wszystkie etapy życia przynoszą człowiekowi dary

Rudolf Steiner – GA 193 – WEWNĘTRZNY ASPEKT KWESTII SPOŁECZNEJ: Wykład I – Zurych, 4 lutego 1919 r. Intermediarius: B.S.

W dzisiejszych czasach bardzo mało uwagi poświęcamy temu, że przez całe życie trwa nieustanny proces dojrzewania. Czują to wewnętrznie uczciwi ludzie, tacy jak Goethe. Nawet w ostatnich latach życia Goethe był wciąż chętny do nauki. Jego wewnętrzny wzrost trwał nadal; czuł, że nie zakończył zadania stawania się człowiekiem. Patrząc wstecz na swoją młodość i wiek dojrzały, widział w tym wszystkim, co go wtedy spotkało, przygotowanie do doświadczeń, jakie przynosi starość. W dzisiejszych czasach ludzie bardzo rzadko myślą w ten sposób, a już najmniej wtedy, gdy biorą pod uwagę człowieka jako istotę społeczną. Każdy, gdy tylko skończy dwadzieścia lat, chce należeć do jakiejś zbiorowości i egzekwować swoje prawa obywatelskie! Nikomu nie przychodzi do głowy, że są w życiu rzeczy, na które warto czekać, bo z latami przychodzi coraz większa dojrzałość. Dzisiejsi ludzie nie mają o tym pojęcia!

To jedna rzecz, której musimy się nauczyć, moi drodzy przyjaciele – że wszystkie etapy życia – a nie tylko pierwsze dwie lub trzy dekady młodości – przynoszą człowiekowi dary.

 

Źródło: https://rsarchive.org/SocialIssues/GA193/English/RSP1974/19190204p01.html

Możesz również polubić…

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x