Zielone Świątki – Święto wolności, święto wolnej  indywidualności

Rudolf Steiner, Święta i ich znaczenie: Wniebowstąpienie, II. Zielone Świątki: święto wolnej indywidualności, 15 maja 1910 r., Hamburg, „”Poznacie prawdę, a prawda uczyni was wolnymi”. Intermediarius: B.S.

W odniesieniu do naszego przyszłego wzrostu ten Duch Święty jest dla nas, mężczyzn, Duchem rozwoju do wolnej męskości, do wolnej duszy ludzkiej. 

Duch wolności panuje w tym Duchu, który wylał się na pierwszych rozumiejących chrześcijaństwo w pierwszym chrześcijańskim święcie Pięćdziesiątnicy, w tym Duchu, którego najbardziej znamienną cechę wskazał sam Chrystus: 

„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli!”. 

Człowiek może stać się wolny tylko w Duchu. Tak długo, jak jest zależny od tej cielesnej natury, w której mieszka jego duch, tak długo pozostaje jej niewolnikiem. 

Wolnym może się stać dopiero wtedy, gdy odnajdzie się na nowo w duchu i z ducha stanie się panem tego, co jest w nim. 

„Stać się wolnym” zakłada odkrycie samego siebie jako ducha w sobie.

Prawdziwym duchem, w którym możemy dokonać tego odkrycia, jest uniwersalny duch ludzki, którego rozpoznajemy jako moc Pięćdziesiątnicy Ducha Świętego, która w nas wstępuje, a którą musimy w sobie zrodzić i pozwolić jej się objawić.

W ten sposób symbol Zielonych Świątek przekształca się w najpotężniejszy z naszych ideałów. Wolny rozwój duszy człowieka w zamkniętą w sobie, wolną indywidualność. „

https://rsarchive.org/Lectures/AscenPent/19230517p01.html

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x