Znajomość karmy w życiu pomiędzy śmiercią a narodzeniem łagodzi ból
Rudolf Steiner – GA 140 – Życie między śmiercią a odrodzeniem – Wykład 9: Życie po śmierci – Linz, 26 stycznia 1913 r. Intermediarius: B.S.
Osoba, która nie jest gotowa przyznać się do rzeczywistości karmy, czyli powtarzających się ziemskich żyć, nigdy nie może naprawdę zaakceptować faktu, że przeznaczenie należy do niej. Jak człowiek przechodzi przez świat? Jeden człowiek robi mu to, drugi tamto; lubi jednego, nie lubi drugiego. Nie wie, że sam jest przyczyną tego, co go spotyka, bolesnego doświadczenia zadanego przez inną osobę. Nie przychodzi mu to do głowy, bo w przeciwnym razie czułby: „Sam to na siebie sprowadziłeś!”.
Jeśli za życia człowiek jest w stanie snuć takie myśli, to przynajmniej będzie miał poczucie pochodzenia cierpienia, które musi znosić po śmierci.
Wiedza o karmie w życiu między śmiercią a narodzeniem łagodzi ból, ponieważ w przeciwnym razie dręczące pytanie, dlaczego trzeba cierpieć, pozostaje bez odpowiedzi. W naszych czasach musimy zacząć być świadomi takich rzeczy, ponieważ bez wiedzy o nich ewolucja ludzkości nie będzie mogła być kontynuowana.
Rudolf Steiner – GA 140 – Życie między śmiercią a odrodzeniem – Wykład 9: Życie po śmierci – Linz, 26 stycznia 1913 r.