Żywność najwyższej jakości, czyli kilka słów o rolnictwie biodynamicznym

źródło: MisaMocy, 2018-04-10

W rolnictwie biodynamicznym podkreślana jest więź człowieka z przyrodą i potrzeba, aby jej nie zakłócać. Im bardziej pozbawiony pełnej wartości i przetworzony produkt, tym trudniej człowiekowi „wejść z nim w kontakt”, czyli tylko spożywanie produktów naturalnych przełoży się na wspieranie zdrowia i dobrostan.

Autorem koncepcji rolnictwa biodynamicznego jest Rudolf Steiner, austriacki architekt, malarz, przyrodnik, pedagog i twórca systemu filozoficznego zwanego antropozofią (jedyna naówczas przeciwwaga dla materializmu Marksa i Engelsa). Ten wybitny człowiek swojej epoki (zajmował się również literaturą, polityką i medycyną), był wnikliwym badaczem duchowej strony rzeczywistości w każdej z wymienionych dziedzin. W czerwcu 1924 roku w Kobierzycach koło Wrocławia wygłosił cykl 8 wykładów, w których przedstawił koncepcję rolnictwa biodynamicznego. Dla niego jako filozofa interesujące były biologiczne cykle życiowe zachodzące w rolnictwie oraz możliwości wpływu na ich przebieg, a praktycy oparli na tej koncepcji sposób uzyskiwania wyższych plonów bez narażania środowiska czy dobrostanu zwierząt.

Metodę biodynamiczną  wyróżnia stosowanie preparatów biodynamicznych:

– z krowieńca (kompostowany obornik krowi) w celu ożywienia biologicznego gleby, utrzymania jej żyzności
– z krzemionki, aby wzmagać procesy fotosyntezy
– z kłosków zarodnikowych skrzypu polnego i krzemionki, żeby chronić przed chorobami grzybowymi
– ziołowych z: krwawnika, rumianku, pokrzywy, kory dębu, mniszka i kozłka lekarskiego, żeby regulować procesy zachodzące w pryzmach kompostowych

Preparaty biodynamiczne nie mają za zadanie zwiększania plonów. Działają w warunkach konkretnego siedliska, pomagają w zachodzących naturalnie procesach – regulują dynamikę i przebieg cyklu życiowego roślin i modyfikują tempo ich wzrostu i rozwoju. Są przyjazne glebie w przeciwieństwie do nawozów sztucznych, które są „obce”, pochodzą z zewnątrz i mogą zakłócać naturalne procesy.

Dodatkowym wyróżnikiem metody biodynamicznej jest dostrzeganie wpływu położenia księżyca na cykl życiowy roślin i zwierząt.  Zalecenia z tym związane można znaleźć w specjalnych wydawnictwach, w Polsce od 1984 roku ukazuje się przekład kalendarza Marii Thun pt.:” Dni siewu”. Podaje on dokładne daty, nawet co do godziny, kiedy można wykonywać poszczególne prace w gospodarstwie czy ogrodzie.

przeczytaj więcej na stronie MisaMocy.pl:

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x