Kongres Wschód-Zachód 1922 – 2022
źródło: Anthroposophicum, Intermediarius: B.S.
Kongres Wschód-Zachód 1922 – 2022
WOLFGANG SCHAFFER
18 stycznia 2019 r.
W 1922 roku w Wiedniu odbył się największy jak do tej pory publiczny kongres Towarzystwa Antropozoficznego. Około 2000 osób zebrało się w Złotej Sali wiedeńskiego Musikverein w Zielone Świątki, aby wysłuchać przemówienia Rudolfa Steinera na temat „Sprzeczności świata Zachód-Wschód – drogi do ich zrozumienia poprzez antropozofię”.
Towarzystwo Antropozoficzne w Austrii planuje zorganizować międzynarodowy kongres „Wschód-Zachód Wiedeń 2022″ w dniach 4-6 czerwca 2022 roku.
Główną troską Rudolfa Steinera po zakończeniu I Wojny Światowej było osiągnięcie porozumienia między Wschodem i Zachodem w „centralnym polu duchowym” jako warunku wstępnego dla stworzenia prawdziwego wzajemnego zaufania między dwoma światowymi potęgami. Zasadnicze znaczenie dla tego porozumienia między Wschodem a Zachodem, którego do dziś brakuje, ma pytanie, w jaki sposób człowiek może się na nowo zintegrować jako wolna indywidualność całej ludzkości, nie rezygnując przy tym z dotychczas ukształtowanej osobowości. Godna uwagi jest centralna pozycja pedagogiki w przebiegu konferencji w 1922 roku. To duchowe ziarno wychowania do wolności zostało zasiane przez Rudolfa Steinera w sposób organiczny pomiędzy dwoma punktami centralnymi konferencji: naukami przyrodniczymi i socjologią. Natura spotkania człowieka z człowiekiem zakłada uczenie się wzrastania z sobą nawzajem. Jak dochodzimy do formacji zdolności odpowiadających istocie i godności człowieka i jak towarzyszymy pojawianiu się tendencji, które prowadzą w sferę czystego egoizmu, aspołecznego i ostatecznie nieludzkiego?
Jednym z celów planowanego kongresu jest uwidocznienie światowych inicjatyw antropozoficznych, połączenie ich, na ile to możliwe, z przedsięwzięciami związanymi z naturą, a tym samym ukazanie perspektywy rozwoju człowieka. W przeciwieństwie do rewolucji, które często wybuchają nagle i gwałtownie z nędzy i beznadziei warunków społecznych, sukces świadomie zaplanowanej ewolucji zależy wyłącznie od wnikliwości i stanowczości ludzi działających na własną odpowiedzialność. Z tą intencją wiąże się nadzieja na zasianie w świecie delikatnego ziarna życia, które może wzrastać i kwitnąć w zależności od echa otaczającego środowiska.