„Pomóż temu, kto cierpi, bo istniejesz po to, by pomagać!”

GA 54 w.19, 12 kwietnia 1906 r., Berlin, Wielkanoc, https://rsarchive.org/Lectures/ES1303_index.html, Intermediarius: B.S.

Mówi się, że istnieje pewna sprzeczność pomiędzy chrześcijańską koncepcją Wielkanocy a ideą Karmy właściwą dla Nauki Duchowej. Oczywiście, Karma i odkupienie przez Syna Człowieczego wydają się sobie przeciwstawiać. Ten stan niezdecydowania jest powszechny u ludzi, którzy niewiele wiedzą o podstawowej idei tej antropozoficznej myśli – paradoksie, który pozornie istnieje w jednoczesnym przyjęciu zbawienia przez Chrystusa Jezusa i idei Karmy. Tacy ludzie mówią: idea odkupiającego Boga jest sprzeczna z ideą odkupienia przez karmę. Nie rozumieją oni, w prawdziwym sensie, Wielkanocy odkupienia, ani nie potrafią pojąć idei sprawiedliwości karmicznej. Błędem byłoby odmawianie pomocy komuś cierpiącemu, mówiąc: „Ty sam jesteś przyczyną kłopotów”, odmawiać mu pomocy, bo to musi się samo ułożyć. To jest błędne rozumienie karmy. Karma, przeciwnie, mówi do ciebie: „Pomóż temu, kto cierpi, bo istniejesz po to, by pomagać„. Pomagając bliźniemu, przyczyniasz się do polepszenia stanu konta karmicznego konieczności. Dajesz mu możliwość i siłę, aby mógł udźwignąć swoją karmę; i w tym sensie jesteś odkupicielem od zła.

W podobny sposób, zamiast pomagać pojedynczej jednostce, można przyjść z pomocą całej grupie lub narodowi ludzkiemu.

Kiedy potężna indywidualność, taka jak Chrystus Jezus, przychodzi z pomocą całej ludzkości, to jego ofiara w śmierci przenika Karmę ludzkości. Pomógł on przenieść karmę całej ludzkości i możemy być pewni, że odkupienie dokonane przez Chrystusa Jezusa zostało wchłonięte i przyswojone przez całą ludzką karmę.

Fundamentalne znaczenie koncepcji zmartwychwstania i odkupienia będzie naprawdę zrozumiałe tylko dzięki Nauce Duchowej. Chrześcijaństwo przyszłości połączy Karmę z odkupieniem. Ponieważ w świecie duchowym przyczyna i skutek wzajemnie się uzupełniają, ten wielki akt poświęcenia musi mieć również swój wpływ na życie ludzkie. 

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x