Ewolucji musi towarzyszyć całkowita wolność myśli w sprawach religii
Rudolf Steiner, OD SYMPTOMU DO RZECZYWISTOŚCI W WSPÓŁCZESNEJ HISTORII GA 185 Wykład IX 3 listopada 1918, Dornach. Intermediarius: B.S.
I tak możemy uznać istnienie dwóch biegunów – indywidualizmu i socjalizmu – ku którym zmierza ludzkość w piątej epoce poatlantyckiej.
Dzisiejsi socjaliści nie mają pojęcia, co z konieczności pociąga za sobą i musi pociągać za sobą socjalizm – prawdziwy socjalizm, który zostanie w pewnym stopniu osiągnięty dopiero w czwartym tysiącleciu, jeśli będzie się rozwijał we właściwy sposób.
Szczególnie ważne jest, aby ten socjalizm rozwijał się w połączeniu z prawdziwym odczuciem istoty całego człowieka, człowieka jako trójdzielnej istoty ciała, duszy i ducha.
Impulsy religijne poszczególnych grup etnicznych przyczynią się w różny sposób do zrozumienia tego trójdzielnego podziału człowieka.
Wschód i naród rosyjski do zrozumienia ducha;
Zachód do zrozumienia ciała;
Europa Środkowa do zrozumienia duszy.
Ale wszystkie te impulsy są oczywiście splecione. Nie wolno ich systematyzować ani klasyfikować, ale w ramach tego trójdzielnego podziału należy najpierw rozwinąć prawdziwą zasadę, prawdziwy impuls socjalizmu.
Prawdziwy impuls socjalizmu polega na realizacji braterstwa w najszerszym tego słowa znaczeniu w zewnętrznej strukturze społeczeństwa.
Prawdziwe braterstwo nie ma oczywiście nic wspólnego z równością.
Weźmy przykład braterstwa w obrębie tej samej rodziny: tam, gdzie jedno dziecko ma siedem lat, a jego brat jest nowo narodzony, nie może być mowy o równości.
Trzeba najpierw zrozumieć, co rozumie się przez braterstwo.
Na płaszczyźnie fizycznej obecne systemy państwowe muszą być zastąpione na całym świecie przez instytucje lub organizacje, które są przepojone braterstwem.
Z drugiej strony wszystko, co jest związane z Kościołem i religią, musi być niezależne od organizacji zewnętrznej, państwowej i organizacji zbliżonych do państwowych; musi stać się domeną duszy i być rozwijane w całkowicie wolnej wspólnocie.
Ewolucji socjalizmu musi towarzyszyć całkowita wolność myśli w sprawach religii.
źródło:
https://rsarchive.org/Lectures/GA185/English/RSP1976/SymRea_index.html