Taco Bay

źródło: AnthroWiki, Amazon

Taco M. C. Bay (* 22 września 1933 w Beatenberg/Szwajcaria – † 5 sierpnia 2011 w Überlingen), był Arcypasterzem Wspólnoty Chrześcijan.

Taco Bay urodził się w 1933 roku w Szwajcarii, jako syn Holenderki i Szwajcara. Ponieważ jego rodzina przeprowadzała się, chodził do wielu różnych szkół, ucząc się tam w pięciu różnych językach. Pracował wraz ze swoją holenderską żoną jako nauczyciel lecznictwa i w ośrodku Camphil.

Został wyświęcony na kapłana Wspólnoty Chrześcijan w 1962 roku, w wieku 28 lat. Przez wiele lat pracował w Edynburgu, zanim został lenkerem (koordynatorem) w Holandii. W 1977 roku przeniósł się do Stuttgartu, przejmując wiele zadań Rudolfa Frielinga jako erzoberlenker, lider całego ruchu, którą to rolę przejął w pełni po śmierci Frielinga w 1986 roku.

Pierwszych trzech arcyprzełożonych Wspólnoty Chrześcijańskiej należało do kręgu kapłanów od momentu jej powstania (1922). Kiedy w 1986 r. Taco Bay zastąpił Rudolfa Frielinga, oznaczało to nie tylko zmianę pokoleniową. Jako arcyprzełożony, odzwierciedlał rosnący światowy zasięg wspólnoty chrześcijańskiej; dlatego też udzielał święceń kapłańskich w języku angielskim, holenderskim, francuskim i niemieckim. Taco zawsze miał perspektywę światową i w tych latach Społeczność Chrześcijan rozszerzyła się na Australazję, Japonię i Europę Wschodnią.

Zrywając z dotychczasową praktyką, ustąpił z urzędu, świadomie przekazując go za życia (w 2005 roku, co było pierwszym takim wydarzeniem w historii Wspólnoty Chrześcijan). Następnie posługiwał w Nowej Zelandii i nad Jeziorem Bodeńskim. Następczynią Taco Bay została Vicke von Behr-Negendanck. Zmarł w 2011 roku.

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] 1925: Friedrich RittelmeyerOd 1938: Emil BockOd 1960: Rudolf FrielingOd 1986: Taco BayOd 2005: Vicke von Behr-NegendanckOd 2021: João […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x