Materialistyczna nauka a wtajemniczenie

Rudolf Steiner – GA 9 – Teozofia – wstęp do pierwszego, drugiego i trzeciego wydania. Intermediarius: B.S.

Niektórzy ludzie są pod tak wielkim wpływem teorii zbudowanych na podstawie dokładnych doświadczeń naukowych, że nie mogą postąpić inaczej, niż uznać treść takiej książki za bezgraniczny absurd. Eksponent prawd nadzmysłowych jest w stanie spojrzeć na taki fakt całkowicie wolny od wszelkich złudzeń. Ludzie z pewnością będą skłonni żądać od niego niezbitych dowodów na to, co stwierdza, ale nie zdają sobie sprawy, że czyniąc to, padają ofiarą błędnego rozumowania. Żądają oni, choć nieświadomie, nie dowodów leżących w samych rzeczach, lecz tych, które sami są skłonni uznać lub są w stanie uznać.

Autor tej książki jest pewien, że każdy człowiek, zajmując swoje stanowisko na podstawie nauki dnia dzisiejszego, stwierdzi, że nie zawiera ona nic, czego nie będzie mógł przyjąć. Wie on, że wszystkie wymagania współczesnej nauki mogą być spełnione i z tego właśnie powodu przyjęta tu metoda przedstawiania faktów świata nadzmysłowego sama dostarcza swego uzasadnienia. W rzeczywistości sposób, w jaki prawdziwa nowoczesna nauka podchodzi do tematu i zajmuje się nim, jest właśnie tym, który jest w pełnej harmonii z tą prezentacją. Każdy, kto tak myśli, poczuje się poruszony w niejednej dyskusji w sposób opisany przez głęboko prawdziwe powiedzenie Goethego: „Fałszywa nauka nie daje żadnego otwarcia na obalenie, ponieważ opiera się na przekonaniu, że to, co fałszywe, jest prawdziwe.”

Spór jest bezowocny z tymi, którzy pozwalają, aby ważyły się u nich tylko takie dowody, które pasują do ich własnego sposobu myślenia. Ci, którzy znają prawdziwą naturę tego, co nazywa się „udowadnianiem” jakiejś sprawy, widzą wyraźnie, że dusza ludzka znajduje prawdę innymi środkami niż przez argumentację. Właśnie z tymi myślami autor proponuje tę książkę do publikacji.

źródło: https://rsarchive.org/GA/GA0009/English/AP1971/GA009_pref123.html

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x