Współczesne uwarunkowania myślenia

Rudolf Steiner, GA 185 Wykład VI 27 października 1918, Dornach. Intermediarius: B.S.

Impuls wolności 

Chciałem wykazać, że pojęcie wolności jest pojęciem uniwersalnym, że tylko ten może zrozumieć i prawdziwie odczuć, czym jest wolność, kto dostrzega, że dusza ludzka jest sceną nie tylko sił ziemskich, ale że cały proces kosmiczny przepływa przez duszę człowieka i może być w niej pojęty.

 Tylko wtedy, gdy człowiek otworzy się na ten proces kosmiczny, gdy świadomie doświadczy go w swoim życiu wewnętrznym, gdy uzna, że jego życie wewnętrzne ma charakter kosmiczny, możliwe będzie dojście do filozofii wolności. 

Ten, kto podąża za trendem współczesnej nauki i pozwala, aby jego myślenie było zdeterminowane wyłącznie przez percepcję zmysłową, nie może dojść do filozofii wolności. 

Tragedią naszych czasów jest to, że studenci na naszych uniwersytetach są uczeni, aby zaprzęgać swoje myślenie wyłącznie do świata zmysłowego. W konsekwencji zostajemy mimowolnie wciągnięci w epokę, która jest mniej lub bardziej bezradna wobec pytań etycznych, społecznych i politycznych. 

Myślenie bowiem, które jest przywiązane wyłącznie do percepcji zmysłowej, nigdy nie będzie w stanie osiągnąć wewnętrznej wolności, aby mogło wznieść się na poziom intuicji, na który musi się wznieść, jeśli ma odgrywać aktywną rolę w sprawach ludzkich. Impuls wolności został więc pozytywnie stłumiony przez tak uwarunkowane myślenie.

https://rsarchive.org/Lectures/GA185/English/RSP1976/19181027p01.html

Możesz również polubić…

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x