Zainteresowania i zdrowie

Rudolf Steiner – GA 235 – KARMA: 5 – Pojedynczy czynnik karmy – Dornach, 1 marca 1924 r. Intermediarius: B.S.

Z pewnością w dzisiejszych czasach mówienie o tych sprawach jest mniej lub bardziej ryzykowne. Ale zrozumiemy związki karmy tylko wtedy, gdy będziemy gotowi zająć się szczegółami na ten temat. Na przykład sztuka malowania istniała już w czasach, gdy dusze ludzkie, obecnie żyjące, żyły w poprzednim ziemskim życiu; i były istoty ludzkie, które w ogóle nie interesowały się malarstwem. Nawet dzisiaj są ludzie, którym jest całkiem obojętne, czy na ścianach ich pokoju wisi jakaś potworność, czy dobrze namalowany obraz. I tacy ludzie byli również w czasie, gdy dusze, które żyją dzisiaj, były obecne w poprzednich ziemskich życiach. Rzeczywiście, moi drodzy przyjaciele, nigdy nie znalazłem istoty ludzkiej o miłej twarzy, o sympatycznym wyrazie, która nie rozkoszowała się sztuką malowania w poprzednim ziemskim życiu. Ludzie o nieprzyjemnym wyrazie twarzy (który przecież również odgrywa swoją rolę w karmie i ma swoje znaczenie dla przeznaczenia) to zawsze ci, którzy przechodzili obok dzieł sztuki malarskiej z obojętnością.

Ale te sprawy sięgają znacznie dalej. Są ludzie (i byli tacy w dawnych epokach ziemi), którzy nigdy nie patrzą w gwiazdy, nie wiedzą, gdzie jest Lew, Baran czy Byk, nie interesują się niczym w związku z tym. Tacy ludzie urodzą się w późniejszym ziemskim życiu z ciałem, które jest w jakiś sposób leniwe; lub, jeśli poprzez wigor swoich rodziców otrzymają model, który przeniesie ich poza to, staną się wiotcy, pozbawieni energii i wigoru w ciele, które następnie zbudują dla siebie.

I tak można prześledzić stan zdrowia, jaki człowiek nosi ze sobą w danym życiu ziemskim, do zainteresowania, jakie przejawiał w najszerszym zakresie światem widzialnym podczas swego poprzedniego życia ziemskiego.

Na przykład ludzie, którzy w naszych czasach nie interesują się w ogóle muzyką – ludzie, dla których muzyka jest sprawą obojętną – z pewnością urodzą się ponownie w następnym ziemskim życiu z kłopotami astmatycznymi lub z jakąś chorobą płuc; lub też urodzą się z podatnością na astmę. Jest to faktem, że jakość duszy, która rozwija się w jednym ziemskim życiu poprzez zainteresowanie, jakie bierzemy na siebie w świecie widzialnym, znajduje wyraz w naszym następnym ziemskim życiu w naszym ogólnym cielesnym usposobieniu w odniesieniu do zdrowia lub choroby

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x