Zdrowie i epidemie

Rudolf Steiner – GA 96 – Ursprungsimpulse der Geisteswissenschaft – Pierwotne impulsy nauki duchowej – Berlin, 29 stycznia 1906 (str. 18). Intermediarius: B.S.

Nie ma nic materialnego, co nie pochodziłoby z ducha. To, czego ludzie doświadczają w zdrowiu i chorobie, wynika z ich wewnętrznego nastawienia, z ich myśli. Niewątpliwie prawdziwe jest przysłowie: Co myślisz dzisiaj, będzie jutro. Powinno być dla was jasne, że jeśli jakaś epoka ma złe, zdeprawowane myśli, to następne pokolenie i kolejny okres muszą fizycznie zapłacić za to cenę. Jest to prawdziwe powiedzenie: Grzechy ojców zostaną odcisnięte na przyszłych pokoleniach. Nie będzie bez konsekwencji, że ludzie XIX wieku zaczęli myśleć w tak rażąco materialistyczny sposób, odwrócili swoje umysły od wszystkiego, co duchowe.

To, co ludzie wtedy myśleli, będzie miało swoje konsekwencje. Tak więc nie jesteśmy tak daleko od czasów, kiedy w życiu człowieka pojawią się osobliwe choroby i epidemie! To, co nazywamy nerwowością, zdarzy się najpóźniej w ciągu pół wieku, w ciężkim wymiarze. Tak jak niegdyś w średniowieczu panowała dżuma i cholera oraz trąd, tak też pojawią się epidemie psychiczne, choroby układu nerwowego w formie epidemicznej. To są konsekwencje tego, że ludziom brakuje duchowego rdzenia w ich życiu. Gdzie jest świadomość tego duchowego rdzenia jako centrum życia, tam ludzie staną się zdrowi pod wpływem zdrowego, prawidłowego światopoglądu.

 

źródło: http://fvn-archiv.net/PDF/GA/GA096.pdf#page=18

Możesz również polubić…

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x