Związki karmiczne: Ernst Haeckel

Rudolf Steiner,  ZWIĄZKI KARMICZNE- Tom I, GA 235, Dornach, 23 marca 1924 r. Intermediarius: B.S.

…Weźmy inną bardzo znaną postać, Ernsta Haeckela. Ernst Haeckel jest znany jako entuzjastyczny zwolennik pewnego materialistycznego monizmu – entuzjastyczny, można powiedzieć, aż do fanatyzmu. Jest on Państwu wystarczająco dobrze znany: Nie muszę wam go opisywać. Teraz, gdy cofnęliśmy się od tej osobowości do poprzedniego wcielenia, dochodzimy do papieża Grzegorza VII, mnicha Hildebranda, który później został papieżem Grzegorzem VII.
Wybrałem ten przykład, abyście mogli zobaczyć, jak różnie ta sama indywidualność może wyrażać się na zewnątrz, w zależności od „klimatu” kulturowego danego okresu. Z pewnością nie należałoby się spodziewać reinkarnacji papieża Grzegorza VII u XIX-wiecznego przedstawiciela materialistycznego monizmu.
To, co człowiek urzeczywistnia na planie fizycznym, korzystając ze środków, jakie daje mu cywilizacja zewnętrzna, ma o wiele mniejsze znaczenie dla świata duchowego, niż skłonni jesteśmy przypuszczać. Za osobowościami mnicha Hildebranda i Haeckela kryje się coś, w czym są do siebie podobni, i to ma o wiele większe znaczenie niż różnice między nimi.
Jeden z nich walczy z całych sił o wzmocnienie potęgi rzymskiego katolicyzmu, a drugi walczy z całych sił przeciw rzymskiemu katolicyzmowi, ale dla świata duchowego nie ma to większego znaczenia. Te rzeczy, zasadniczo rzecz biorąc, są ważne tylko dla świata fizycznego: są zupełnie inne niż elementy natury ludzkiej, które liczą się w świecie duchowym”.

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x