Kontemplacyjny Wielki Tydzień

Intermediarius: B.S.

W ciągu roku odbywają się doroczne święta chrześcijańskie, które są związane z określonymi rytmami rocznymi. Wiemy i przyjmujemy za pewnik, że rok można podzielić na cztery kwartały, że składa się on z 12 miesięcy lub 52 tygodni, a także z 365 dni. Dla nas normalne jest również to, że tydzień dzieli się na 7 dni.

Szczególne jest to, że są okresy czasu, które się wyróżniają i dają nam, jeśli chcemy z nich korzystać, możliwość przeżywania i kształtowania ich w odpowiedni sposób: na przykład Wielki Tydzień. Siedem dni Wielkiego Tygodnia obejmuje okres od Niedzieli Palmowej, przez Wielki Piątek do Wielkanocy i przypomina nam biblijne wydarzenia związane z Chrystusem.  Począwszy od wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, poprzez ukrzyżowanie, aż do zmartwychwstania.

Spójrzmy jeszcze dalej: są cztery niedziele Adwentu, które służą jako swego rodzaju szablon medytacyjny w odniesieniu do czterech sezonów lub czterech autorytatywnych aniołów: Rafaela, Uriela, Michaela i Gabriela. Jest też Dwanaście Świętych Nocy po Bożym Narodzeniu, które mają związek z dwoma miesiącami, które przede wszystkim przypominają nam o narodzinach Chrystusa, przełomie roku i święcie Trzech Króli, ale można też medytować nad dwunastoma plemionami Izraela, dwunastoma apostołami lub miesięcznymi powiedzeniami Rudolfa Steinera.

Istnieje więc możliwość potraktowania Wielkiego Tygodnia jako bodźca do medytacji poprzez codzienne skupianie się na przykład na archetypowych objawieniach przeznaczenia Wielkiego Tygodnia lub Tajemnicy Efezu. Rytm 7-dniowy można również powiązać z etapami nauki Różokrzyżowców lub z siedmioma czakrami a także z siedmioma planetami i wieloma innymi. 

Życzę wszystkim kontemplacyjnego Wielkiego Tygodnia.   

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x