Odżywianie i zboża

źródło: oporabg.com, intermedairus: B.S.

Rytm tygodniowy jest niezwykle ważny dla człowieka, niezależnie od tego, czy jest on dorosły, czy jest dzieckiem. Nie tylko zmiana dni tygodnia i świąt, ale także odżywianie może pomóc w dopasowaniu się do rytmów tygodniowych, aby zadbać o zdrowie naszego ciała i duszy, o naszą witalność i życie w zgodzie z rytmami natury.

Kiedy jesteśmy zsynchronizowani z rytmem przyrody, nie musimy pokonywać wielu przeszkód z wysiłkiem. Pomaga nam wykorzystanie naturalnego rytmu i procesów zachodzących w przyrodzie.

Taką pomocą są rośliny zbożowe i ich związek z dniami tygodnia. Każdy dzień tygodnia ma swoją własną wibrację, która jest zsynchronizowana z konkretną planetą i ziarnem. Ogólna charakterystyka dnia sprawia, że pewne procesy przebiegają łatwo, a inne wręcz przeciwnie. Na przykład, jeśli spróbujesz zdobyć się na odwagę w poniedziałek, w dzień Księżyca, będzie to bardzo trudne, ponieważ naturalna charakterystyka mówi, że odniesiesz największy sukces, jeśli spróbujesz zrozumieć emocje innych ludzi, a także swoje własne, wczuć się w potrzeby innych, poznać swoje ukryte strony.

Dni tygodnia, planety i ziarna

Niedziela

Pewnie nieraz zastanawialiście się, dlaczego niektóre kalendarze rozpoczynają tydzień od niedzieli. Jest to najbardziej „królewski” dzień – dzień Słońca, wokół którego obracają się wszystkie planety. Istotą słoneczną jest również Archanioł Michael. Jest to dzień, w którym czujemy się całkowicie sobą, nie musimy niczego udowadniać, ponieważ czujemy się wystarczająco dobrzy i wartościowi. Nie ma drugiego dnia, w którym czulibyśmy się tak wolni. Jeśli spróbujemy wczuć się w sytuację, poczujemy nawet fizyczne drżenie, że właśnie w tej chwili, właśnie teraz, robimy krok w kierunku naszej przyszłości i to głównie od nas zależy.

W tym dniu pomocnikiem w zsynchronizowaniu się z naturalnym rytmem jest pszenica w różnych odmianach (w tym samopsza i orkisz). Dziecko, które nie ma energii słonecznej, potrzebuje pszenicy. Pszenica nie powinna być jednak w żadnym wypadku jedynym rodzajem zboża, jakie spożywamy. W jego składzie brakuje wielu pierwiastków ważnych dla wzrostu i zdrowia lub są one obecne w bardzo małych ilościach. Dlatego też dieta musi być urozmaicona.

Poniedziałek

Jeśli niedziela jest dniem króla, to jest to dzień Królowej Księżyca. Ma to związek z naszą własną przeszłością, z tym, czego nie ustaliliśmy świadomie, na przykład z dziedzicznością i wszystkimi cechami, zdolnościami, słabościami, które posiadamy. Nie możemy zmienić przeszłości, możemy jedynie zaakceptować ją taką, jaka jest. Dzień akceptacji – siebie i innych, empatii i chęci zrozumienia siebie, odnalezienia korzeni tego, kim jesteśmy. Dzień, w którym można zrozumieć i poczuć cykl życia i to, że nigdy się nie kończy.

Element wody towarzyszy temu dniu, a więc i zbożu – ryżowi, który do wzrostu potrzebuje dużo wody. I znów ostrzeżenie – ryżowi brakuje niezbędnych białek, dlatego nie powinniśmy ograniczać się do jego spożywania.

Wtorek

Dzień Marsa, w którym czujemy się jak wojownicy. Ale prawdziwy wojownik nie zdobywa świata, lecz samego siebie, swoje namiętności i pierwotne reakcje, swoją niszczycielską naturę. W tym dniu mamy wybór – albo działać agresywnie, albo służyć z wiernością wyższemu ideałowi. Wybór należy do nas, ponieważ mamy siłę, by podjąć tę decyzję. Słowo ma szczególną moc i musimy używać go ku dobremu, aby inspirować i zachęcać.

Jęczmień jest zbożem dnia. Zawiera, oprócz innych cennych składników, substancje antybakteryjne, które wzmacniają układ odpornościowy. Niezwykle cenne ziarno dla dzieci lękliwych, niezdecydowanych.

Środa

Dzień Merkurego przynosi łatwość, szczególnie w myśleniu i komunikowaniu się. Tutaj ważne jest, aby mieć siłę do świadomego unikania manipulacji, pamiętając o znaczeniu moralności. Prawdziwe relacje między ludźmi opierają się na wyższej moralności, którą nosimy w sobie i przejawiamy. Tylko ono może „uzdrowić” problematyczne relacje i wznieść je na wyższy poziom.

Proso jest dzisiejszą rośliną uprawną. W Bułgarii przyjmuje się go głównie jako pokarm dla ptaków, ale ludowa mądrość znalazła sposób na wykorzystanie jego cennych właściwości – używa się go głównie do produkcji tradycyjnego napoju boza. Proso może być również wykorzystywane do produkcji różnych wyrobów piekarniczych.

Czwartek

Dzień Jowisza jest ekspansywny. „Ekspansja” to najtrafniejsze określenie. Wystarczy spojrzeć na zakwas chlebowy z żyta – ówczesnego zboża – który jest znany z najszybszego wyrastania, najszybszego rozszerzania się i najsilniejszego zaczynu. Jeśli jeszcze nie znalazłeś najwyższego ideału, którym chcesz podążać w życiu, możesz tego dnia otrzymać oświecenie, które pomoże Ci w dalszej drodze. Wycofanemu, nieśmiałemu dziecku, które nie potrafi się wysłowić, warto polecić, aby tego dnia w jego menu znalazło się żyto. Intensywniejsza fermentacja żyta sprawia, że chleb ten jest łatwiejszy do strawienia, co uwalnia część sił organizmu, które można wykorzystać do innych ważnych zadań.

Piątek

Dzień Wenus jest pełen delikatności. Podczas gdy dzień Księżyca wibrował na fali zrozumienia w sposób pasywny, dzień Wenus wymaga większej ekspresji empatii, tworząc połączenie dusz i wsparcie – wyraźnie widoczne dla innych. Można to osiągnąć, jeśli jest to pożądane, nawet jeśli strona odwzajemniająca nie zrobiła kroku w tym samym kierunku. Znamienne jest to, że owies, który jest zbożem dnia, może rozwijać się także w bardzo suchych i ubogich glebach. W ten sposób prawdziwa empatia dla innych może pojawić się zawsze, niezależnie od problemów, niezrozumienia i odrzucenia. Owies ma działanie podnoszące na duchu i powinien znaleźć się w jadłospisie melancholików.

Sobota

Kwintesencją poprzednich dni jest dzień Saturna – sobota. Kojarzona z równowagą, z wnioskami z tego, co już przeżyte, z istotą przeszłości. Nie wolno nam jednak być okrutnymi dla siebie i innych – sztywność psychiczna, brak kompromisu, nie może wnieść nic konstruktywnego do przyszłości. Dlatego kukurydza – ziarno dnia – zmiękcza twardość, nadaje jej łagodniejszy i bardziej akceptujący charakter, dzięki któremu możemy przekroczyć granicę własnych ograniczeń. Nie wypierając się przeszłości, czerpiemy z niej to, co najlepsze, i ofiarowujemy to jako mądry dar dla innych.

***

Ważne jest zachowanie równowagi w diecie, zwłaszcza w przypadku dzieci. Wszystkie 7 podstawowych ziaren musi być obecnych, tak jak siedem ciał niebieskich jest stale na niebie i zawsze oddziałuje na Ziemię.

Możesz również polubić…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x